Waymo: İşte Google’ın Self-Driving Aracı ile İlgili İpuçları!

Google tarafından gönderilen birkaç patent başvurusu, 22 Aralık’ta halka açık hale getirilerek gizli self-driving aracı ile ilgili programa girdi ve bu iş Waymo adlı ayrı bir işletme haline getirildi.

Waymo‘nun yaratılması yaygın olarak Google‘ın kendi kendine sürüş teknolojisinin ticarileştirilmesine doğru bir adım olarak görüldü ve doğal olarak ticari uygulamaların hangi formda olacağını merak konusu oldu.

Bu ayın başlarında, anonim kaynaklardan yapılan bir rapor, Google’ın direksiyon simidi, fren pedalı ya da insanın müdahale etmesi için herhangi bir yol olmadan robot otomobilleri yola koyma planlarından uzak durduğunu öne sürdü. Ancak bu hafta, Honda Waymo ile görüşerek, Google teknolojisini Honda araçlarına “tam kendi kendine sürüş” araçlar için koyduğunu açıkladı.

Google tarafından yapılan patent başvurusu, şirketin direksiyon simidi ve insanların manuel veya yarı özerk modlarda kullanabilecekleri fren pedallarına sahip olmasını, ancak farklı bir modda iken tamamen bağımsız sürüş yapabilmesini öngördüklerini öne sürüyor. Bu moddaki özerk sistem aynalara ihtiyaç duymadığı için Google,. Mayıs ayında, “çıkarılabilir yan ayna” konusunda patent başvurusunda da bulundu. Araç tam özerk modda yani insan sürücüsü olmadan kullanıldığında, lazer tarama donanımı, kamera ve özerk araç kontrol sistemi aracın yolunu kontrol ederek ön ve arka yan aynalar ile bir direksiyon simidi gereksinimini de ortadan kalkmış oluyor. Araç, bir insan sürücüsü tarafından yönlendirildiğinde ise, çıkarılabilir yan dikiz aynası bağlanabilirken; araç tamamen otonom bir modda çalıştığında ise, yan dikiz aynası tertibatı sökülebilir.

Ayrıca Perşembe günü, ABD Patent ve Ticari Marka Bürosu, şirketin araçlarla ilgili planlarını anlama imkânı sunan, kendi kendine sürülen otomobillerle ilgili iki Google patenti yayınladı.

Google Self Driving Car, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

Bir başvuru, “özerk araçlar için toplama ve varış yerleri” ile ilgili… Bu patentin Waymo’nun, Uber’e benzer belki de sevkıyat tabanlı bir sistemi, insan ve malları toplatmak ve sunmak için tasarladığını belirtiliyor. Başvuru Haziran 2015’te yapıldı. Buna göre, kullanıcı, bir cep telefonu gibi bir bilgisayar vasıtasıyla merkezileştirilmiş bir sevk sistemine seyahat için bir toplama yeri ve bir veya daha fazla hedef yer sağlayabilir.

Ve bir diğer patent ise; düşük güvenlikte otomobilli bir araç için uzaktan yardımın adresini veren başka bir uygulama… Bu da bu otomobillerin algılama yeteneklerinin zayıf yönlerini, en azından başvurunun yapıldığı Eylül ayı itibarıyla açıklıyor.

Google, bir kişinin veya sofistike bir bilgisayarın kendisini “düşük güven durumlarından” biri içinde bulan kendiliğinden çalışan bir arabaya yardım edebileceği bir sistemi açıkladı.

Bu da, Google’ın akıllı arabasının yeteneklerine olan inancını kaybetmesine mi neden oldu sorusunu akıllara getirdi. Buna yönelik soruların yanıtlarını ise Google’ın araç yardımı gereke durumlara yönelik yaptığı açıklamalar gösteriyor. Buna göre; araba, yolda herhangi bir tıkanıklığı belirleyebiliyor olabilir, ancak engellenmeye neden olan veya devam etmenin mümkün olup olmayacağını bilemeyebilir. Araç, bir noktada, bir ortamdaki mevcut konumu ile ilgili olarak belirsiz hale gelebilir (örneğin, beklenmedik noktalardaki yol belirteçlerini veya nesneleri görürse) ve mevcut durumu yanılmamakta güçlük çekebilir.

Aracın nasıl ilerleyeceğini belirlemek için aracın çevreyi uygun şekilde karakterize etmemesi için, aracın belirli yönlerde görüşünün engellendiği durumlarda bir yardım talebi gönderilebilir. Ya da araç, çevrenin belirli bir yönünü nasıl sınıflandıracağından emin netleştirmek için uzak asistöre bir istek gönderilebilir. Veya araba belirli bir süre sıkışırsa, o zaman aracın nasıl ilerlemesi gerektiğini gösteren (örneğin, sol şeridi kullanarak bir yol tıkanıklığına neden olabilir) uzak asistöre yardım talebi gönderebilir. Bunun dışında uzaktan kumanda, yakındaki inşaat işlerini belirleyebilir ve aracın daha yavaş bir hızda çalışmasını isteyebilir. Hatta, rehberden gelen yanıt, aracın gelecekteki faaliyetlerini gösterebilir (örneğin, şeritleri değiştirmek veya pratik olarak en hızlı şekilde geri çekmek) gibi.

Kaynak: http://www.siliconbeat.stfi.re/2016/12/22/googles-self-driving-car-plans-revealed-in-patent-applications/

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı