Biyolojik Saatinize Göre Kendini Ayarlayan Lamba: Ario!

Ario, sabahları sizi gün doğumunun ılık parlaklığı ile uyandırıp, gün boyunca siz canlı tutarak performansınızı arttırıp akşam yatağa gitmeden önce de loşlaşarak daha yumuşak ışıldayıp vücudunuzu uykuya hazırlayabiliyor.

NASA ile Harvard Tıp Fakültesinin ortak yürüttüğü bir araştırmayı temel alan Ario, eski bir Microsoft yöneticisi tarafından geliştirildi. Akıllı lamba Ario, WiFi kullanarak insan vücudunun doğal günlük ritmini taklit ediyor. Sabah kahveniz yetersiz geldiğinde uyanıklığınıza katkıda bulunurken, bilgisayarınızın veya televizyonunuzun gece uykunuzu kaçırdığı geç saatlerde de uykunuzu getirerek yatağa geçmenizi sağlıyor.

Ario’nun CEO’su Brian Hoskins basın açıklamasında, insan ırkının binlerce yıl sadece Güneş’in doğal aydınlık-karanlık döngüsü ile yaşadığını ancak yapay ışıklar ile modern elektronik aletlerin icadının insanları doğal ışığın nimetlerinden alıkoyduğunu söyleyip Ario’yu bu probleme basit ama iyi tasarlanmış bir çözüm olarak sunduklarını aktarmış.

Ario ile daha fazla zaman geçirdikçe, sizin tercihlerinizi öğrenmeye başlıyor. Bulut tabanlı öğrenme algoritması sabahları saat kaç gibi uyanmaya meyilli olduğunuzu ve geceleri genelde ne zaman yatağa gittiğinizi hatırlayabiliyor.

Akıllı telefonunuz ile eşleştirdikten sonra Ario’yu kendinize özel ayarlayabiliyor veya normal bir lamba gibi otomatik ayarda kullanabiliyorsunuz.

ario-3Ario’nun günlük hayatınıza nasıl dahil olacağını aşağıdaki videoyu izleyerek daha net anlayabilirsiniz.

İzlemek için buraya tıklayın.

Kaynak:

 DijitalX, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

Etiketler


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı