Metroya Binerken Ödemeyi Yüzünüzle Yapın! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Metroya Binerken Ödemeyi Yüzünüzle Yapın!


Metroya binerken jeton alarak binme efsanesi tarihin tozlu raflarına kaldırıldı bile. Amerika’da bulunan bir teknolojişirketi olan Cubic ise metroya binerken kart kullanma devrini sona erdireceğe benziyor. Çünkü kart yerine yüz tanıma teknolojisi ile ödeme yapmayı sağlayacak bir sistem üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Bizim ülkemizde her ne kadar yaygın olarak kullanılmasa da temassız ödeme sistemi metrove diğer ulaşım araçları için bazı ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancakteknolojik gelişmeler jetonlarla başlayan ve temassız ödeme kartlarına kadar uzanan bu geniş süreci bir adım daha ileriye taşıyarak yakın gelecekte elimizle, yüzümüzle ya da diğer biyometrik olan seçeneklerle ödeme yapma alternatifini bizlere sunacak ve mümkün kılacak.

Günümüzde özellikle işe gidiş ya da çıkış saatleri gibi metroya girişlerin yoğun olduğu dönemlerde, özellikle de bizim ülkemiz gibi pek çok ülkede de bu kalabalığın had safhada olduğunu düşünürsek, bu yoğunluğu azaltmak adına kapısız ve hızlı geçiş sağlanan bir metrogiriş sistemi üzerinde çalışan Cubicödemeleri de bilet bile olmadan yani yüz tanıma teknolojisi ile yapacak.

Peki bu sistem bizim ülkemize gelecek mi ve sistem nasıl işleyecek?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
123Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı