Metroya Binerken Ödemeyi Yüzünüzle Yapın!

Metroya binerken jeton alarak binme efsanesi tarihin tozlu raflarına kaldırıldı bile. Amerika’da bulunan bir teknoloji şirketi olan Cubic ise metroya binerken kart kullanma devrini sona erdireceğe benziyor. Çünkü kart yerine yüz tanıma teknolojisi ile ödeme yapmayı sağlayacak bir sistem üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Bizim ülkemizde her ne kadar yaygın olarak kullanılmasa da temassız ödeme sistemi metro ve diğer ulaşım araçları için bazı ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancak teknolojik gelişmeler jetonlarla başlayan ve temassız ödeme kartlarına kadar uzanan bu geniş süreci bir adım daha ileriye taşıyarak yakın gelecekte elimizle, yüzümüzle ya da diğer biyometrik olan seçeneklerle ödeme yapma alternatifini bizlere sunacak ve mümkün kılacak.

Günümüzde özellikle işe gidiş ya da çıkış saatleri gibi metroya girişlerin yoğun olduğu dönemlerde, özellikle de bizim ülkemiz gibi pek çok ülkede de bu kalabalığın had safhada olduğunu düşünürsek, bu yoğunluğu azaltmak adına kapısız ve hızlı geçiş sağlanan bir metro giriş sistemi üzerinde çalışan Cubic ödemeleri de bilet bile olmadan yani yüz tanıma teknolojisi ile yapacak.

Peki bu sistem bizim ülkemize gelecek mi ve sistem nasıl işleyecek?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı