Merdiven Artık Yaşlılar ve Engelliler için Sorun Değil!

Evlerimizde işlerimizi konformuzu arttıran ve işlerimizi kolaylaştıran pek çok teknoloji hayatımıza girdi bile. Özellikle yaşlılar ve engelliler için de sağlık teknolojileri ile birlikte onların yaşamlarını kolaylaştıran pek çok teknoloji ürünü geliştirilmeye başlandı. Bu bireyler çoğunlukla güvenle yürüyemediklerinden ve küreselleşen dünyada binaların çok katlı olmasından dolayı merdivenlerde problem yaşamalarından şikayet ediyorlar. Hele ki dubleks evlerde ev içindeki merdivenleri çıkmak çok zor olabiliyor. Merdiven inip çıkmada zorluk yaşayan yaşlı ve engelli bireylere güzel bir haberimiz var. Artık merdiven çıkmak çok daha kolay bir hale geliyor. İşte detaylar…

Dünyanın dört bir yanındaki insanlara yardım etmekte ödüllü olan bir tasarım yaşlıların ve engelli bireylerin yaşadığı merdiven problemine çözüm buldu. Bu çözümün adı AssiStepAssiStep adı verilen cihaz, merdiven inip çıkarken yardım etmek amacıyla Norveç‘te tasarlandı. Cihaz kullanıcılara merdivenlerde inip çıkma konusunda sağlam bir destek veriyor. Düşme riskini azaltıp, kullanıcılara günlük yaşamlarında kendilerine güvenmelerini sağlıyor.

Merdiven çıkma güçlüğü yaşayanlar…

Sadece merdiven çıkma güçlüğü yaşayan yaşlı ve engelliler değil aynı zamanda çeşitli nedenlerle merdivenleri çıkmayı zor ya da korkutucu bulan insanlar da bu cihazı kullanabiliyor. Örneğin yüksekten ya da merdivenden düşme tecrübesi yaşayanlar bazen yukarı çıktıklarında daha fazla destek ve güvenlik isteyebiliyorlar. Yani aslında bu cihaz güvenli iken hareket halinde ve etkin kalmak isteyen insanlar için oldukça uygun. Bu tip yükseklik tramvaları, yaşlılık, MS, CP, parkinson hastalığı, KOAH, felç, ameliyat veya yaralanma sonrası rehabilite edilen kullanıcılara yardımcı olmak için geliştirilmiş denilebilir.

AssiStep aslında bir merdiven tutacağı. İki bölümden oluşuyor. Birincisi, raya takılan bir parmaklık ve ikincisi de bir tutamak. Raya takılan parmaklık sayesinde merdiven korkuluğuna tutturulan AssiStep, korkuluk üzerinde hareket edebiliyor. Dolayısıyla yaşlı ve engelli bireyler gibi merdiven inip çıkarken desteğe ihtiyacı olanlar onun tutamağından destek alarak çok daha rahat inebiliyorlar. Hatta bir elinde işlev azalması yaşayan kişiler de AssiStep‘ten kolaylıkla yararlanabilyorlar ve tek elleriyle hareket ettirebiliyorlar.

Merdiven genişliğinin en az 60 cm olması şartıyla AssiStep‘i her merdivene monte edilebiliyor. Merdivenlerde ne kadar yer olduğuna bağlı olarak raylı sistem merdivenlerin alt tarafına kadar uzatılabiliyor. Merdivenlerden aşağı indiğinizde tutamağı yana kapatarak yer kaplamasını da engellemiş oluyorsunuz. Ayrıca kolun yüksekliği de montaj sırasında size uyarlanıyor ve gerektiğinde yukarı veya aşağı ayarlanabiliyor.

Şu an için cihaz minimum boyu 1.20 cm ve maksimum 2 metreye kadar olanlar ve aynı zamanda da 120 kiloya kadar olan kişilerin kullanımı için uygun. Ayrıca merdiven ve sözkonusu ray sistemine birkaç tutmaç koyarsanız birden fazla kişi de aynı anda bu cihazdan yararlanabiliyor.

Bu cihaz güvenlik konusunda oldukça iddialı olduğunu söylüyor. Norveçli mühendislerin geliştirdiği AssiStep aynı zamanda Alman TÜV testine de güvenli olduğunu ispat etmek amacıyla tabi tutulmuş. Ayrıca malzeme olarak da doğal aliminyum ve paslanmaz çelik gibi temiz, dayanıklı malzemelerden üretilmiş.

Peki bu cihaz kullananlara hangi avantajları sağlıyor, sağlıklarını neden olumlu yönde etkiliyor? Nerelerden ve nasıl temin edilebiliyor? Nasıl çalışıyor, nasıl görünüyor? Detaylar ve video haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Merve Aktaş

Merve Aktaş

Merhaba, ben Merve Aktas. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com'da sosyal medya haberleri yazıyorum. Beni takip etmek isterseniz “MERVE'NIN SOSYAL MEDYA GÜNDEMI”ni takipte kalın. Instagram: @merev12 Twitter: @MmerveAaktas


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı