Makineler Çağına Hazır Mıyız?

Çeşitli toplumlarla birlikte gelişen günümüz teknoloji devriminde artık en değerli kaynaklar haline gelen datalar, kodlama sistemleri ve veri tabanları gelişim göstermekte. Dijital çağımızın altını diyebileceğimiz bir teknoloji olan makineler önemini git gide arttırmakta. Artık günümüzde en değerli markalar finans, enerji ve ekonomi firmaları değil, çeşitli algoritmalar aracılığıyla çalışan makineler tarafından kuşatılmış durumda olan teknolojilerdir. Önümüzde bir yandan teknolojiyle donatılmış bir dünya diğer bir tarafta ise karmaşıklık ve kafa karıştıran ölçüde bir gelecek var.

Bu yeni döneme en hızlı ve doğru şekilde adapte olabilmek için bizim de toplum olarak, farklı bazı meziyetlere ve özelliklere sahip olmamız, yeni ve yüksek teknolojilerle dost olmamız, onları benimsememiz daha da ötesi onların dilinden konuşmamız ve onları anlamaya çalışmamız gerekiyor. Teknolojilerin nimetlerinden sonuna kadar faydalanan fakat bu teknolojileri sadece ithal edip belirli bir amaç için kullanan bir toplum değil, teknoloji üreten bir toplum haline gelmemiz bu noktada çok fazla  önem taşımakta.

Makineler’in dilinden anlamak için tüm çocukların ve öğrencilerin kodlama öğrenmesi hayati derecede bir öneme sahip. Millî Eğitim Bakanlığının yavaş yavaş müfredata almaya başladığı bu kodlama derslerinin daha yoğunlaştırılması ve doğru bir şekilde öğretilmesi lazım. Böylece kodlama gibi bilgisayar sistemleri yavaş yavaş öğrenilmeye başlayacak. Bu uygulama da en çok yeni nesil öğretmenlere fazlasıyla iş düşüyor.

Makineler çağına hazır mıyız, neler yapabiliriz?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı