Çin Geliştiriciler'den Diğer Bilgisayarların Yerini Alacak Kuantum Bilgisayar! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Çin Geliştiriciler’den Diğer Bilgisayarların Yerini Alacak Kuantum Bilgisayar!


Uzman kuantum bilişimi uzmanı Pan Jianwei önderliğinde Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, diğer tüm süper bilgisayarlardan daha iyi performans gösterecek şekilde tasarlanmış kuantum bilgisayarlarını yaratmış olabilir.

Fotonların Öngörülmesi

Bir makinenin bilgisayar gücü, hesaplamaları yapabilme kapasitesinden gelir. Şuanda kullandığımız bilgisayarlarda bu hesaplamalar, transistörlerde bulunan elektronik kapılar ve anahtarlar kullanılarak yapılır.Transistörler vasıtasıyla, bilgiler 0 ve 1’lerden oluşan ikili kodlara çevrilir. Dünyadaki tüm bilgisayarlar – mobil cihazınızdan dizüstü bilgisayarınıza – bu 0’ları ve 1’leri kullanarak çalışır.

Bununla birlikte, ikili birime güvenmeyen – genellikle bir kuantum bilgisayar olarak bilinen – bir bilgisayar sistemi var.0 ve 1 yerine, bilgiyi, kubit olarak adlandırılan kuantum bitlere çevirmek için atom altı bir seviyede etkileşen parçacıklar kullanır. Bu kubitler, kuantum dolaşımı olarak bilinen bir olgu sayesinde, aynı anda hem 0 hem de 1 olabilmektedir.

Kısacası, kuantum bilgisayarlar daha karmaşık hesaplamalar yapabilirler. Bunu göstermek için, Anhui’nin başkenti Hefei’deki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (USTC) bir grup araştırmacı, 1940’larda inşa edilen sıradan bilgisayarların ilk kuşaklarından daha hızlı olan ilk kuantum bilgisayarını inşa etti.

Pan ve ekibi fotonların davranışlarını hesaplamak için makinelerini kullandı. Sıradan bilgisayarlar, fotonların öngörülemez doğası nedeniyle zorlandı.Pan,kullandıkları bozon örnekleme makinesiyle yaptıkları testin sonuçlarının, inşa ettikleri makinelerinin ilk elektronik bilgisayardan (ENIAC olarak anılacaktır) yaklaşık 10 ila 100 kat daha fazla çalıştığını gösterdiğini söyledi.

Kuantum Bilgisayarlar için Bir Durum

Hefei, makineyi pratik anlamda çok fazla kullanmazken, – protonların tahmini dışında – kuantum bilgisayarların bu karmaşık hesaplamaları yapabilme kabiliyetini ispatlıyor. Pan’ın ekibine göre örnekleme oranı, uluslararası muadillerinden en az 24,000 kat daha hızlıydı. Ekip, Nature Photonics dergisinde yayınlanan araştırma makalesinde “Mimarimiz, giderek artan gelişmiş klasik bilgisayarlara karşı daha fazla sayıda foton ve daha yüksek bir hızla ölçeklendirilecek kadar uygun.” dedi.

Bozon örnekleme makinelerinin kullanımı ilk olarak Texas Üniversitesi, Austin profesörü Scott Aaronson tarafından önerildi. Temel amaçlarından biri, kuantum bilgisayarların diğer mevcut bilgisayar türlerine kıyasla karmaşık hesaplamaların belirli bir alanında daha iyi performans gösterebileceğini kanıtlamaktı. Aaronson, “Bunu yapmak kuantum bilgisayar şüphecilerine cevap verir ve evrensel kuantum hesaplamaya doğru yol açar.” dedi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı