Koronavirüsü Erken Teşhis Eden Akıllı Yüzük!

Koronavirüsü erken teşhis eden akıllı yüzük. Haberimizde...

Koronavirüs salgınında erken teşhiş oldukça önemli. Bu yüzden tüm dünyada bu virüsü erken teşhis edebilecek çözümler geliştirilmeye çalışılıyor. Bu konuda çalışma yapan şirketler ise yapay zekadan büyük ölçüde yararlanıyor. ABD’de bulunan bir şirket erken teşhis yapabilen akıllı yüzük geliştirdi. İşte detaylar…

Akıllı yüzük Koronavirüs erken teşhisinde nasıl kullanılıyor?

Covid-19 salgınıyla mücadele tüm dünyada devam ediyor. Virüsün grip salgınına benzer belirtilere sahip olması, insanları yanıltabiliyor. Bu da hastalığın geç fark edilmesine yol açıyor. Araştırmacılar hastalığın teşhisinin kolaylaşması için yapay zeka teknolojisini başvuruyorlar. ABD’de geliştirilen Oura Ring akıllı yüzük de bunlardan bir tanesi. Bu yüzük insanların sağlık bilgilerini analiz ederek, erken teşhisi kolaylaştırıyor.

Oura Ring ilk başta bir uyku izleyici olarak geliştirilmişti. Vücut sıcaklığı, nabız atış hızı, yakılan kalori gibi değişiklikleri izliyor ve uyku süresini ölçmeyi sağlıyordu. Sonrasında araştırmacılar, akıllı yüzüğün Covid-19 tespitinde kullanabileceklerini fark ettiler. Çünkü bu akıllı yüzük vücut sıcaklığını her an ölçebiliyordu. Bu da araştırmacılara virüs belirtilerini tespit edebileceği ve insanları hastalığa karşı uyarabileceğinin mümkün olduğunu gösterdi.

Oura Ring adı verilen bu akıllı yüzük; virüse karşı uyarı veren sensörlere sahip. Sensörler akıllı yüzüğün içerisinde bulunuyor. Yüzük, özellikle salgının belirtilerinden biri olan yüksek ateşe karşı oldukça hassas bir yapıya sahip. Ve ani ateş yükselişini ölçerek kullanıcıya uyarılarda bulunuyor.

Yüzük, Oura şirketinin geliştiricileri tarafından da deneyimlenmiş. Şirketin CEO’su ani ateşlendiğinde yüzük uyarı da bulunmuş. Bunun üzerine hastaneye giden CEO’nun koronavirüs testi ne yazık ki pozitif çıkmış. Böylece yüzük hastalığın erken fark edilmesinde kullanılmış. Oura, erken teşhis için pratik bir çözüm olarak tercih edilecek gibi gözüküyor…

Akıllı yüzük; şuan yaklaşık 300 dolardan satışa sunuluyor. Tasarımı da herhangi bir yüzükten farkı değil, günlük kullanıma uygun olarak düşünülmüş. Aynı zamanda su geçirmez özellikte tasarlanmış.

Oura yüzüğün, San Francisco’da bulunan tıp merkezlerinde en yakın zamanda kullanılması planlanıyor. Yüzük, COVID-19 virüs şikayetiyle acile gelen kişilerle ilgilenen sağlık personellerine verilecek. Hatta şu an test edilmek üzere 150 bin kişiye dağıtılmış durumda. Yüzüğü deneyen kişilerden beklenen ise bu gerçek zamanlı teknoloji ile sağlık durumlarını her an bildirmeleri.

Peki siz Koronavirüs konusunda başka hangi teknolojilerden yararlanılabileceğini düşünüyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Solunum Cihazı Koronavirüs Tedavisinde Ne İşe Yarıyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Uyku Problemi Yaşayanlar için Robot Yastık Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Öksürük Sesinden Korona Olup Olmadığınızı Tespit Eden Cihaz!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı