Korkutucu Disney Robotu Hakkında Bilinmeyenler

Hiç şüphesiz Disney denince hepimizin aklına prensesler ile dolu bir dünya, büyüleyici çizgi filmler ve Mickey Mouse gelmekte. Disney, son zamanlarda öyle bir ürün geliştirdi ki bu göz alıcı dünya yerini korkuya bıraktı. İşte, korkutucu Disney robotu hakkında bilgiler…

Korkutucu Disney Robotu Hakkında Bilinmeyenler

Disney’in son projesi olan ve Disney Research tarafından geliştirilen insansı robot, başta Disney hayranları olmak üzere herkesi hayrete düşürdü. İnsansı robotlar görünüşleri itibariyle bir miktar korkutucu olabiliyorlar. İşin içerisine bir de yapay zeka eklenince neler yapabileceği düşüncesi çoğalıyor. Disney’den beklenmedik olan ise bu düşünceler ile dolu bir teknolojiye korkutucu bir proje ile giriş yapmaları. Akıllı robotlar, gün geçtikçe korkutucu bir hale gelmekte. Disney de bu korkutuculuğun içerisine giriş yaptı.

Bu robot, birebir insansı gözler ve kendisine eklenen korkutucu dişler ile insanları geren bir görünüme sahip. Hareketleri birçok insansı robot gibi inanılmaz gerçekçi fakat onu korkutucu yapan özelliklerden biri de bu gerçekçiliği. Ne yazık ki Disney’e yakışır bir sevimliliği yok.

Teknolojik olarak herkesi büyülese de görünüş açısından sınıfta kalıyor diyebiliriz. Yalnızca görünüşü değil tepkileri de insanları gerecek vaziyette. Göz ve baş hareketleri oldukça insansı ve korkutucu. Göz kırpabilmesi muhtemel bir özellik fakat insanlara ait hareketlerin teknoloji ile yapılabilir hale gelmesi bazı kişiler için büyük kaygı da yaşatmıyor değil. Özellikle göz seğirmesi gibi spesifik bir hareketi bile yapıyor olması oldukça ürkütücü.

Tasarımcılar robota o kadar insansı hareketler eklemişler ki nefes alıp verirken göğsümüzün yükselip alçalması, kafanızı sağa sola hareket ettirmek gibi günlük hayatta defalarca kez yaptığımız birçok hareketi bu robot da yapabiliyor. İnsanların yüzünü güldüren, büyüleyici bir dünyaya sahip olan Disney, ne yazık ki bu insansı robot projesi ile bir hayli ürkütmüş olarak görünüyor. Oysa son zamanlarda birçok firma tarafından bir hayli önem arz eden yapay zekalı robot projesini çok daha sevimli bir biçimde gerçekleştirerek insanlara insansı robot teknolojisini kabul ettirebilirdi.

Disney gibi dünya markası bir firmanın bu projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu proje karşısında şaşırdınız mı? Sizce insansı robotlar, gerçekten korkutucu mu yoksa teknolojinin harika eserlerinden biri mi?

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Robot Temalı 15 Film (Robotlu Filmler)” okumak için buraya tıklayın
“İnsanlığı Yok Edebilecek 4 Kötü Robot!” okumak için buraya tıklayın.
“Tasarlanan Robotlar İnsanlara Benzemek Zorunda Mı?” okumak için buraya tıklayın.

“Korkutucu Disney Robotu Hakkında Bilinmeyenler” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı