Kırık Tedavisinde Kemik Tutkalı Mı Kullanılacak? - Sayfa 2 / 2 - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Kırık Tedavisinde Kemik Tutkalı Mı Kullanılacak?

Geçmişten gelen onarım teknolojisi kemik tutkalı ve ilginç özellikleri!


Kemik tutkalının ilginç bir özelliği de var. O da bu tutkalın, yüz yıl sonra bile ısı uygulanarak çözülebilir olaması… Bu sayede onarımların kolayca yapılabilmesi ve hataların kolayca düzeltilmesi mümkün oluyor. Tutkala ısı uygulanıyor, yumuşayan tutkal ise çözülmeye başlıyor; eğer gerekirse biraz nem uygulanarak parçalar yeniden birleştirilebiliyor ve hatalar kolaylıkla düzeltilebiliyor. Yani günümüz onarım teknolojilerinden çok daha iddialı gibi…

Bu eski onarım teknolojisinin bir iyi tarafı da katı formda bulunan tutkal boncuklarının neredeyse sınırsız bir raf ömrüne sahip olması… Bu sayede kurutulup hazırlanmış tutkal çözeltileri yıllarca saklanabiliyor ve ısıtılıp, su eklenerek kullanılabiliyor.

Kemik tutkalı halihazırda satın alınabiliyor. Ancak günümüz teknolojilerinin pratikliğine göre halen meşakkatli bir süreci olduğu bir gerçek. Amaca bağlı olarak elbette tercih edilebilir. Ancak onarım teknolojilerinin eski bir teknolojisi olan kemik tutkalının; günümüz sağlık teknolojilerinde kırılan kemiklerin tedavisinde veya restorasyon çalışmalarında nasıl kullanılabileceği ise merak konusu…

Peki siz eski teknolojilerin günümüz dünyasında yeninden kullanılması konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce eskilerden kalan hangi yöntemler bugünün teknolojisi ile birleşerek günümüzde kullanılabilir? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

  • Bir Zamanların Popüler Teknolojileri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • 90’lı Yılları Özleyenler için Windows 95 Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Gelecekten Haber Veren Bilim Kurgu Filmleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
Önceki sayfa12
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı