Taşımadaki Bir Sonraki Devrim? Kendini Onarabilen Yollar! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Taşımadaki Bir Sonraki Devrim? Kendini Onarabilen Yollar!


Son zamanlarda, Delft Üniversitesi’ndeki geliştiriciler çukurlardan ve çatlaklardan kurtulmak için ısıtılabilen, yol onarımında milyonlarca insanın tasarruf sağlayabileceği çelikle infüze bir asfalt geliştirdiler. Bu teknoloji, asfalttaki küçük taşları bir arada tutan bağlayıcı madde olan bitüma çelik yün ekleyerek çalışıyor.

Deflt Üniversitesi’nden doktora öğrencisi olan Christopher Schlangen, bu çelik lifleri içeren asfaltın bir indüksiyon makinesi kullanılarak ısıtılması durumunda bitümün eridiğini ve böylece çatlaklar ve çukurların düzeldiğini gösterdi. Bu ömürlerini iki katına çıkarabilir. Aşağıdaki TED konuşmasında indüksiyon makinesi yerine mikrodalga kullanmasına rağmen bu gösteri fikrin güven vermesine yetti.

Yolları iyileştirme potansiyelinin çok sayıda olumlu sonuçlar doğurması umuluyor. Bunlardan öncelikli olanı ise ekonomik etkiler: Schlangen, Hollanda hükumetinin bu yolları yapabilmesi için %25 oranında daha fazla para harcayacak olmasına rağmen yenilenen yolları yaparak sonra 9 milyon Euro tasarruf edebileceğini tahmin ediyor.

Schlangen, aynı zamanda gelecekte olası bir kullanım öngörüyor: trafik ışıklarında araba şarj etmek. “Çelik tellerin asfalt üzerine konulması, ona bilgi gönderebileceğiniz anlamına geliyor, bu nedenle de kullanıldıkları yolda elektrikli arabalar şarj etmek mümkün olabilir” dedi.

Bu keşifler, Cardiff Üniversitesi tarafından kendini iyileştiren betonda yapılan son gelişmelere de benziyor. Proje, kemik remineralizasyonu ile aynı ilkelere dayanarak kendi kendini iyileştiren beton oluşturmak için bakteriler kullanılmasını içeriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Sevgili Hilmiye, bizi takip ettiğin için ve yorumun için teşekkür ederiz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı