Karşılaşabileceğiniz 5 İlginç Sanal Gerçeklik Deneyimi!

Geleceğin büyüleyici ve umut veren teknolojisi sanal gerçeklik hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkıyor. 5 ilginç kullanım alanı, haberimizde...

Günümüzde hemen hemen her alanda kendine yer bulan sanal gerçeklik, dünyada bilinen adıyla Virtual Reality (VR) kullanım alanlarıyla insan aklının sınırlarını zorluyor. Eğitimden sağlık sektörüne, endüstriden sanata kadar birçok yerde karşımıza çıkan 5 ilginç sanal gerçeklik kullanım alanı, haberimizde…

5 ilginç sanal gerçeklik kullanım alanı:

1- Tıp Eğitimine VR Dokunuşu: Surgevry

Bugün dünyada 5 milyar insanın güvenli cerrahi müdahaleye erişiminin olmadığı biliniyor. Bunun temel sebebi ekipman eksiği ve yetersiz eğitim. Bu sorunun çözümü için Surgevry adlı bir çalışma yapılmış. Paris’te bir hastanede çalışan KBB cerrahının ameliyat sırasında kafasına yerleştirilen 2 kamera ile çekilen görüntüler tıp eğitimi alan öğrencilere sunulmuş. Hızlı ve uygun maliyetli bu yöntemle birçok insanın hayatının kurtarılabileceği öngörülüyor.

2- Yerinizden kalkmadan iş yapma

Binanızda doğalgaz kaynaklı bir problem olduğunu düşünün. Problemin çözümü için girmeniz gereken alan çok dar ve gaz salınımı sebebiyle tehlikeli. Artık bunun için yapmanız gereken şey salona geçip koltuğunuza uzanıp gözlüğünüzü takmak.

Bu çalışma robot ve VR gözlüklerin işbirliği ile ağır, tehlikeli ve yapılması insan eliyle zor olan işleri yerinizden kalkmadan yapabilme imkanı sağlıyor. Telerobotlara yerleştirilen kameralar ile VR gözlüğü takıp güvenilir bir ortamda, robotu yönlendirerek iş yapılabiliyor.

karsilasabileceginiz 5 ilginc sanal gerceklik deneyimi

3- VR ile muayene

Sağlık sektöründe teşhis ve inceleme konularında fayda sağlayacak bir çalışma yapıldı. Bu çalışma ile doktorlar VR gözlüklerle hastanın farklı bölgelerini gözlemleyebilir; kanserli doku, lezyon gibi sorunları yakından inceleyebilir. Bu çalışmanın hastalık teşhisinin yanı sıra ameliyat öncesi ve sonrasındaki kontrol ve incelemeler için de faydalı olacağı düşünülüyor.

4- VR, tablolara giriş anahtarı

Tek açıdan bakıp anlamlandırmaya çalıştığımız tabloları, bir mühendislik öğrencisi Samet Ronaer’ın geliştirdiği bir yöntem sayesinde içine girerek gezinebiliyoruz. Tabloları 3 boyutlu hale getirip sadece bakmak yerine tabloyu gezebilme, farklı deneyimler edinme imkanı sağlıyor. Resimlerin içinde gezinmenin yanında 3 boyutlu çizimler de yapılabiliyor. Bu gelişme ile tuvale tek bakış açısıyla resmi aktarmak yerine yansıtılmak istenen dünyanın içine girilebilecek.

5- VR Akıllı Kask

Pisa Üniversitesi’nden ayrılan ve bir AR (artırılmış gerçeklik) öncüsü olan İtalyan şirketi VRMedia tarafından akıllı bir kask geliştirildi. Kask ile birleştirilen sanal gerçeklik gözlüğünü takan işçiler farklı yerlerde, hatta ülkelerde bulunan çalışma arkadaşlarıyla iletişime geçebilecek. Gönderilen çizim, video, görsel ya da belgeleri kaskın vizörüne aktararak anında görüntülenebiliyor. Akıllı kask işlerin daha hızlı ve pratik bir şekilde yapılmasını sağlıyor.

Sanal gerçeklik şimdiden hayatımızın her alanına dahil olmuş, işlerimizi oldukça kolaylaştırmış gözüküyor. Bu deneyimi yaşatan sanal gerçeklik gözlüğü ve diğer giyilebilir ürünlerin gelecekte giysilerimizin vazgeçilmez bir parçası olacakları fikri kulağa tuhaf gelmiyor gibi.

Peki siz sanal gerçeklik teknolojileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin ilginç bulduğunuz farklı örnekler varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “En İyi 5 Sanal Gerçeklik Gözlüğü! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Korku Terapilerinde SanalGerçeklik Kullanılacak! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “İzleyebileceğiniz 10 İlginç Sanal Gerçeklik Filmi! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Seda Keskin

Seda Keskin

Dünyayı her saniye değiştiren teknolojiyi takip etmek dahi artık çok güç. Dünyanın bu hızlı değişimini takip etmeyi seviyorum. Yazarak, çizerek, okuyarak, izleyerek bunu gerçekleştirmeye çalışıyorum. Dijital dünyada kendimi geliştirmeye her zaman açığım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı