Kargo Teslimatını Sürücüsüz Araçlar Yapacak!

Yeni teknolojiler hayatımızdaki pek çok şeyin hatta biz insanların yerini almaya gün geçtikçe hız kesmeden devam ediyor. Bizler artık bu yeni teknoloji ürünlerini ve yeni teknolojilerin değiştirdiği pek çok hizmeti hayatımızın bir parçası haline getirmeye başladık bile. Bunların arasına şimdi de kargolarımız eklendi. Üretilen bu yeni kargo aracında ne sürücüye ne de kargo teslim eden kişiye ihtiyaç var. Yakında kapımızda göreceğimiz bu kargo aracı ile ilgili işte detaylar…

Kargo teslim edecek robot araçlar nedir?

Sürücüsüz robot kamyonlar adı verilen bu araçları Neolix adlı bir firma üretmiş. Neolix’in en yüksek hissesine sahip olan ve bu aracın yaratıcısı olan Yu Enyuan bu aracı geliştirmeden önce lojistik endüstri için farklı küçük araçlar da üretmiş. Örneğin, Nuro adında bir teslimat şirketi tarafından Phoenix’ten Dallas’a giden ve kendi kendini sürerek posta yollayan bir araç da hayata geçirilmiş. Nuro, Scottsdale ve Arizona’daki marketlerde de kullanılmış.

Jd.com ve Huawei gibi teknoloji şirketi en önemli müşterileri arasında yer alıyor. Hatta şuan sadece Çin’de değil Amerika’da da yayılmış durumda. Aslında 2016 yılından beri bu sürücüsüz araçlar genişletmeye çalışıyor ve dünya çapında 5 içerisinde bu yeni sürücüsüz teslimat kamyonlarından 100.000 araç dağıtılması hedefleniyor.

Sürücüsüz kamyonlar kargo teslimatını nasıl yapacak?

Sürücüsüz teslimat araçları, her türlü teslimatı yapabiliyor. Kargo alıcılarının paketleri teslim alabilmesi için elbette öncelikle araçların önceden belirlenmiş olan lokasyona ulaşabilmesi lazım. Ancak bu ulaşım, bazı durumlarda maalesef gerçekleşemeyebiliyor. Örneğin zemin kata yapılması istenen bir teslimatın gerçekleşmesi bu noktada kesintiye uğruyor. Araçtan bu kata kadar bu kargonun ulaştırılması için biri gerekiyor. Bu noktada da insanı devreden çıkarabilmek adına Ford iki bacaklı küçük robot üretimini öneriyor. Bu robotların adı DigitDigit ile ilgili daha önce size ayrıntılı bir haber paylaşmıştık. Dilerseniz buraya tıklayarak bu habere de ulaşabilirsiniz. Bu iki ayaklı insansı robotlar kargonun sürücüsüz teslimat aracından müşterinin kapısına kadar gelmesini sağlıyor. Böylece sürücüsüz kamyonla başlayan insansız teslimat süreci yine insana ihtiyaç olmadan tamamlanabilmiş oluyor.

Sürücüsüz teslimat kamyonlarının kargoları dağıtımı sadece bir başlangıç olarak kabul görüyor. İlerleyen zamanlarda 7/24 hizmet sağlayabilecek robot araç filolarına sahip olunması hedefleniyor.

Sürücüsüz teslimat kamyonları Çin’de kapalı alanlarda test edilmiş bile. Ayrıca bu araçlarla ilgili ilginç bir veri de ortaya koyulmuş. Yapılan testlerde sürücüsüz teslimat araçlarının, insanlara göre çok daha az kaza yaptığı görülmüş. Böylelikle hem kazaları hem de bu kazaların yaratacağı mali sorunları önlemede yardımcı bir rol de üstleniyor.

Peki bu araçlar ile ilgili duyulan büyük endişe ne? İnsanları ne gibi bir tehlike bekliyor olabilir? Bu araçlar nasıl görünecek, sistem nasıl işleyecek? Video ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı