Kahve teknolojisi nereye gidiyor ? - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Kahve teknolojisi nereye gidiyor ?


Kahve teknolojisi: En yeniyi kullanarak evde barista gibi kahve demlemek nasıl olurdu ?

Moblobi olarak teknolojinin her alanına ilgi gösteren bir platformuz. Büyük bir endüstri haline gelen kahve alanında Silikon Vadisindeki butik bir kahveci ziyaretini anlatan silicovalley.com’deki aşağıdaki haber ilgimizi çekti ve sizinle paylaşmak istedik. Özellikle kahve alanındaki teknolojinin nereye gittiği konusunda ilgi çekici. Yazıda geçen kahve aparatlarını Google’da aratarak görsellerini de görebilirsiniz.

 

Barista’nın dijital ölçekte kahveyi ölçtüğünü ve suyun sıcaklığını kontrol ettiğini, buhar suyunun kırılması, daha sonra su ısıtıcısından döküldüğünü çoğu kahve delileri biliyordur ve bu aslında zor bir iştir.

Bu ritüeli evde tekrarlamak mümkün mü? Ortalama biri, birinci sınıf bir bardak kahve üretebilir mi?

Jeremy Kuempel, son on yılın çoğunu ev için yeni kahve teknolojilerinin tasarımına ve icatına adamış M.I.T. den mezun bir mühendis olduğunu söylüyor. Yurt odasında bir kahve fincanından bir yudum aldım ve sadece ‘Vay canına!’ Bu lezzet neden daha iyi?” dedim diyor.

Şirketi Brisbane merkezli Blossom Coffee’de çalışarak “evde kahvenin yepyeni bir dünyası” şeklinde nitelendirdiği ürünleri geliştiriyor.

Onu laboratuarında ziyaret ettik – klasik bir Silikon Vadisi garajı, ancak su ısıtıcısı, filtre, damlatıcı, akış ölçer ve icat icatları ile doluydu. Dört özel kahve demleme sistemi sundu hepsi mükemmeldi. “Bunun için üç USD ödedim”.

Birinci sistem: Meşgul Ebeveynler Hızlı Kahve Makinası (Yaklaşık 175 $)

Ninja Coffee Bar Brewer bir kahve hazırlama sistemi, ekonomik fiyatlı ve ne bir beyin ne de beceri gerektiriyor: Şirketin sahibi “kur ve unut,” diyor.

Sadece kaliteli kahve kullanın diyor.

Kuempel, La Colombe Coffee Roasters tarafından yapılan vakumla kapatılmış “kahveyi” açıyor: İçindeki kahve önceden öğütülmüş, önceden ölçülmüş ve 2 USD’den daha düşük maliyetle üretiliyor.

Ninja’nın kahvesi damlatıcısında bir kağıt filtresi hazırlıyor, öğütülmüş kahveye döküp, cam sürahiyi suyla dolduruyor ve ayarlayarak Ninja’ya yarım sürahi yapmasını söylüyor. Bir dakika sonra, Ninja’nın yaklaşık 205 derece Fahrenheit’e kadar ısıtılan demleme kahvesinde gürleyen sesini ve kokusunu duyuyoruz.

İkinci Sistem: Gezgin (Yaklaşık 60 $)

Kuempel, yolda zaman harcayan herkes için bunu öneriyor: “Bir dağın tepesinde veya otel odasında kesinlikle her yerde inanılmaz bir kahve yapabilirsin.”

(Taşınabilir bir AeroPress Kahve Makinesi)

– Mavi Şişe Kahve’nin “Perfectly Ground” ürün kutusunda, Voyager Paketi olarak bilinen, önceden paketlenmiş, organik, Etiyopyalı kahvedir. (“Gerçekten neredeyse nefes aldığım tür bir kahve” diyor Kuempel.)

Prismo – Blossom Coffee’un teknolojisini bu sonbaharda piyasaya sürdü.

Su kaynar ve bir espresso demlemek için bir bardaktan daha az olan AeroPress’e döker.

Kuempel 10 saniye karıştırır, sonra bir dakika bekletir. Şimdi, kahveler tabanındaki delikten damlamaya başlar ve beklentiler arttıkça kupaya girer:

Üçüncü sistem Üstüne dökmek (yaklaşık 170-185 $)

“Evim için ne almam gerekiyor?” Bu soruyu her gün sordum, “dedi Kuempel. Porlex’in paslanmaz çelik el değirmeni ile birlikte bir Stagg Kettle öneriyor. (Öğütücü yaklaşık 80 $ maliyeti, daha az dayanıklı, ancak yaklaşık 40 $ için de etkili bir Hario Skerton el değirmeni var)

Kuempel kahveyi eziyor; öğütülmüş kahveyi, Kuempel’in Japonya’da Arita’da ziyaret ettiği bir ailenin dükkanında yapılan, seramik damlatıcının içine yerleştirilen filtreye aktarıyor. Su hazır; üstünde bir termometre bulunan ocaküstü su ısıtıcısında 205 dereceye kadar ısıtıldı.

Su ısıtıcıyı konsantrik dairelerde hareket ettiren Kuempel, öğütülmüş kahve üzerine hızlı ve dar bir su akışı döküyor.

Dördüncü sistem: Hafta Sonu Savaşçısı (Yaklaşık 880 ABD Doları)

“Gerçekten güzel ekipman” diyor. “Tıpkı kafede olduğu gibi kahve yapacaksın.” Diye ekliyor Kuempel.

Kahve çekirdeklerini, “öğütürken kahvenin ağırlığı ve size mükemmel bir öğütme profili kazandıran” bir yüksek performanslı makine olan bir Baratza Sette 270W değirmene döktü. 21 gramı öğütüp sonuçlarını gösteriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı