İşçilerin Daha Az Yorulmasını Sağlayan Robotik Yelek! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

İşçilerin Daha Az Yorulmasını Sağlayan Robotik Yelek!

Teknoloji sayesinde işçi performansını artıracak yeni giyilebilir teknoloji ürünü olan robotik yelek nedir, kimler kullanacak? Haberimizde...


Teknoloji sayesinde işçi performansını artıracak pek çok giyilebilir teknoloji ürünü geliştiriliyor. Geliştirilen bir yelek sayesinde, inşaat işçileri daha az ağırlık kaldırabilecek. Robotik yelek ve ilginç özellikleri, haberimizde…

Robotik yelek nasıl kullanılacak?

Robotik giysiler, vücudun belli kısımlarına giyilen mekanik giysilere deniyor. Bu giysiler sayesinde çoğu sektördeki iş, sağlık sorunları önleniyor. Ayrıca işçi ve iş verenler de daha verimli performans gösterebiliyorlar. Bu giysiler özellikle askeri alanda kullanılmak üzere geliştiriliyor. Geliştirilen bu teknolojiler sayesinde askerler ağır nesneleri uzun süre kaldırabiliyorlar.

Bu giysiler arasına katılan yeni bir giyilebilir cihaz ürünü ise robotik yelek. EksoVest isimli bu yelek, işçilerin daha az ağırlık kaldırmaları için geliştirilmiş. Böylece işçiler bel, sırt ağrısı gibi sağlık problemleriyle de karşılaşmamış olacaklar.

Robotik yelek, kısa bir süre önce Ford şirketinden yatırım almış. Yaklaşık 4.5 kg ağırlığında olan yelek, iş kazalarının da önlenmesini sağlıyor. Ayrıca yeleğin yüksekliği boyunuza göre ayarlanabiliyor ve kişiselleştirilebiliyor. Söz konusu yeleği kullanan çalışanlardan alınan tepkiler de olumlu olmuş. İş gücünü hızlanmasını sağlayarak; işveren ve işçiler arasında olumlu bir etkileşim yaratmış.

Robotik giysiler Japonya’da büyük ticari endüstri projelerinde kullanılmış. Bunların yanı sıra kamyonları boşaltırken nakliyatçılara ve araba sürerken sürücülere yardımcı olması için de geliştirilen giysiler var. Bu giysilerin yakın gelecekte yaygın olarak kullanılması hedefleniyor. Fakat pek çok insana göre işçi- robot etkileşimi beraberinde pek çok sorunun yaşanmasına da sebep olabilir.

Peki siz giyilebilir cihazlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu giysiler başka hangi sektörde kullanılabilir? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka Gerçekte Olmayan İnsanlar Yarattı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “16 Kilo Hafiflemenizi Sağlayan Robotik Şort!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı