İntihara meyilli misiniz ? Yazılım sayesinde anlaşılacak

Beyin dalgalarını ölçerek intihara meyilli kişileri önceden anlayabilen bir yazılım geliştirildi. Bu uygulamanın ileride ruh sağlığının diğer alanlarında da kullanılabileceği belirtiliyor.

Anket tarzı uygulamalarla intihar eğilimini tespit etmek oldukça zor. Bunu kanıtlayan bir veri ise, ruh sağlığı uzmanlarıyla son görüşmesinde intihara meyilli olmadığını düşünenlerin oranı %80.

Yapay zekâ sayesinde, bu düşünceleri belirlemek ve erken müdahale etmek için yeni bir yol öneriliyor. Bu yeni algoritmanın ismi “The Methods Man”

Uzmanlar fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) taramalarını esas alarak; birtakım anahtar kelimelerin, intihar düşüncesine sahip olan kişilerde farklı beyin bölgelerinde belirtiler ve öncü tepkiler verdiğini buldular. Algoritma bu beyin tepkisine göre intihar düşüncesinin ne kadar güçlü olduğunu ölçüyor ve en önemlisi de sonuçların %91 oranında başarılı olması.

Etiketler

Onur AYDIN

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı