Heryeri ve Oradaki Herkesi Canlı Kameralarla Görebilirsiniz!

Gezmeyi sevenlere ancak bunun için vakit veya nakit bulamayanların derdine de teknoloji yetişiyor. Görmek istediğiniz yerleri sanal olarak, canlı kamera larla görebilirsiniz. Hatta sokaktaki taşlara, yürüyen insanların yüzlerine, dolaşan kedilere kadar tüm detaylarıyla orayı izleyebilirsiniz. Bunun için aslında uzun zamandır hayatımızda olan bir uygulama mevcut. Adı Earthcam … Bilmeyenler için Earthcam ‘den ve bununla yapabileceklerinizden bahsedelim.

Earthcam dünya üzerindeki bütün web kameralarını bünyesinde barındırıyor ve size görmek istediğiniz heryeri görme imkanı sağlıyor. Üstelik sanki oradaymışsınız gibi oldukça detaylı olarak gezebiliyorsunuz. Örneğin NewYork sokaklarını, Çin’deki pandaları hatta evlerin bahçesindeki kedileri bile görme imkanı sunuyor dersek sanırız ne kadar detaylı olduğunu anlatabiliriz.

Earthcam, insanları görmesi zor veya imkansız gibi düşündükleri dünyanın benzersiz yerlerine taşıma hedefiyle yola çıkmış. Sonunda da dünyanın dört bir yanında işletilen canlı kameralarile bir ağ oluşturmuşlar.Yaptığı canlı yayınlarla dünyanın her köşesine sanal bir pencere sağlayabilmişler. Normalde gitmenizin ve görmenizin imkansız olduğu yerlere bile gitmeniz mümkün hale gelmiş. Mesela 1916’dan beri halka kapalı olan Özgürlük Heykeli’nin meşale balkonları gibi benzersiz noktalar da canlı yayın ağına dahil.

Hatta biraz garip ama siteyi kurcalarken isim isim mezarlıklara bile denk gelebilirsiniz. Örneğin biz Andy Warhol’un mezarına bile denk geldiğimizi söyleyebiliriz. Ya da bazı kuş yuvalarına takılmış canlı kameralarla ilginç bir görsel deneyim de yaşayabilirsiniz. Elbette Paris,Times Meydanı gibi turistik mekanlardan bahsetmiyoruz bile; bunlar tüm detaylarıyla zaten görünebilir.

Earthcam aynı zamanda ses desteği de sağlıyor. Belirli yerleri gezerken buradaki sesleri de duyabiliyorsunuz ve dolayısıyla daha da oradaymışsınız gibi hissedebiliyorsunuz. Uzun zamandır yayında olan bu uygulamanın ciddi anlamda bağımlıları da oluşmuş durumda. Bilgisayar ya da telefonlarında sürekli açık bulunduranlardan; sıradan insanları gözetleyenlere kadar pek çok sebeple uygulamayı takıntı haline getirmiş olanlar mevcut.

Earthcam, canlı yayın ve HD kalitesinde görüntü sunuyor. Kamera ağları sayesinde dünyayı sokak sokak hatta ev ev ve kişi kişi dahi dolaşabiliyorsunuz. Oturduğunuz yerden ve para harcamadan çok net olarak dünyayı gezmenizi sağlıyor. Şehirleri ve şehirlerin içerisinde gezen insanları ve hatta yolda oynayan çocuk ve başıboş gezen hayvanlara kadar tüm detayı anlık olarak canlı görebiliyorsunuz. Hatta belki de görmek istediğiniz bir kişi varsa onu bile görebilirsiniz.

Peki EarthCam nasıl kullanılıyor? Nerelerden erişilebiliyor? Nasıl görüntüler yakaladı? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Ceren Kutukcuoglu

Ceren Kutukcuoglu

Tiyatro sever,fotoğraf çeker, gezip görmeye pek meraklı aç bir mühendis... Dijital dünyanın yeniliklerini birlikte takip etmek için Moblobi.com'daki köşesinde sizi bekler. https://moblobi.com/author/ceren-kutukcuoglu/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı