Hamburgerleri Artık Robotlar Hazırlayacak! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Hamburgerleri Artık Robotlar Hazırlayacak!


Bilindiği üzere her geçen gün gelişen teknoloji beraberinde yiyecek sektöründe de büyük bir gelişmeye neden oldu. Özellikle mutfaklarımızda kullandığımız ve bir zamanlar ismini mutfak robotları diye andığımız ürünleri ilkel durumda bırakan teknolojik ürünleri ve girişimleri hayatlarımıza sokmuş bulunuyoruz. Aynı durum restoranlar için de geçerli. Bir yemeği yapmadaki usta şeflerin ya da markalarla özdeşeleşen ve pişirme derecesi bile çok önemli olan ürünleri bile robotlar hazırlar hale geldi. Bunlardan biri de hamburger oldu.

Robotlar artık ızgara başında duran şeflerin yerini alyor ve hamburgerleri doğru pişirme süresi ve derecesinde pişiriyorlar. Yani hamburgeri doğru pişirme süresinde ve seviyesinde pişirmek görevine ızgara başında duran sorumlu şef bakıyorken bu görevler artık bir robota teslim edilecek ve risk olmadan gerçekleşebilecek. İşte detaylar…

Pasadena merkezli olan Miso Robotics tarafından gerçekleştirilen bir robot olan mutfak asistanı Flippy, mutfak şeflerini kusursuz bir hale getirmek için herkesin ödeyebileceği bazda fiyatlarda bazı ürünler geliştirerek bir girişime katkıda bulunuyor.

Flippy; küçük tekerlekleri olan bir arabaya monte edilebilen 6 ekseni bulunan bir robot kolu ve ızgara önüne de kurulabiliyor. Algılayıcı olan bir çubuk sayesinde termal sensörleri olan kameralar dizisi sayesinde de yiyeceklerin pişirilme miktarlarını tespit edebiliyor hatta birisi aşçıyı engellediği zaman onu kenara bile çekebiliyor.

hamburger etlerinin doğru ısıda pişip pişmediğine karar vererek onları alt üst ediyor ve diğer tarafının da pişmesine yardımcı oluyor. Doğru pişirme seviyesine geldiğinde de onları ızgaradan alıp hamburger ekmeklerinin arasına koyuyor. Geriye ise bizlere onları afiyetle yemek ya da servis etmek kalıyor.

Miso Robotics daha şimdiden Kaliforniya tarzı olan burgerler satan fastfood restoranı olan CaliBurger tarafından finanse edilmiş durumda ve şu anda 12 ülkede faaliyet gösteriyor.

Yakında rutin olan bu görevi; çalışan maliyetini azaltmak, daha standart ve hızlı bu işi çıkarmak gibi sebeplerle pek çok fast food zinciri bu teknolojiyi kullanabilir. Şimdilerde şaşırdığımız bu teknoloji sıklıkla gittiğimiz fast food zincirlerinde her geçen gün karşımıza çıkar hale gelebilir. Yani artık severek yediğimiz o hamburgerleri fast food zincirlerinin birçoğu artık bir robota yaptırıyor olabilir.

Peki Flippy adlı bu robot kollar bütün bunları nasıl yapıyor, otomatik olarak bize nasıl hamburgerler hazırlıyor, görmek isteyenler için video ve diğer detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı