16 Kilo Hafiflemenizi Sağlayan Robotik Şort!

Geliştirilen robotik şort giyen kişinin 16 kg daha hafif hissetmesini sağlıyor. Peki bu robotik şort nedir, kimler kullanabiliyor? Haberimizde...

Giyilebilir teknoloji ürünleri ile son yıllarda sıkça karşılaşıyoruz. Görünümleri itibariyle normal kıyafet veya aksesuarlardan hiç bir farkı olmayan bu teknolojiler epey ilgi görüyor. Yaşamı kolaylaştıran bu giyilebilir teknolojilere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Geliştirilen robotik şort da bunlardan biri Robotik şort, giyen kişinin 16 kg daha hafif hissetmesini sağlıyor. Haberimizde…

Robotik şort nedir, ne işe yarıyor?

Geliştirilen robotik şortun adı Exosuit. Bu robotik şortun normal bir şorttan bir farkı yok. Çünkü geliştirilen diğer birçok giyilebilir cihaz gibi  iskelet yapısına sahip değil. Hollywood filmlerinden alışılagelmiş yüksek teknolojili robotik bir iskelete sahip olmayan, bu şort, günlük hayatta kullanılabilecek şekilde geliştirilmiş. Sözkonusu şort, kullanan kişinin yürüdüğünü veya koştuğunu algılayabiliyor ve ona göre bir hareket rahatlığı sağlıyor.

Şort içerisinde otomatik olarak yürüme ve koşu modları arasında geçiş yapmanıza sağlayan sensörler bulunuyor. Exosuit’in askeri uygulamalarda, acil durumlarda ve tıbbi rehabilitasyon süreçlerinde kullanılması planlanıyor.

Araştırmacılar şortun yürüme ve koşma üzerindeki etkisini görmek için incelemeler yaptılar. Kullanıcıları bir koşu bandına çıkarıp, nefes alırken ne kadar oksijen tükettiklerini ve metabolik faaliyetlerini ölçtüler.

Robotik şortu kullanan kişiler incelendiğinde şortun metabolik faaliyetleri yüzde 9 oranında azalltığı gözlemlenmiş. Ayrıca giyen kişiye 16.3 kilo daha hafif  hissettirdiği saptanmış. Şortu deneyimleyen kişiler, çıkardıktan sonra bacaklarının ağırlaştığını belirtiyorlar. Bu sonuç uzun mesafeler koşan ve ağırlık taşıyan; askerleri, işçileri ve arama kurtarma ekiplerini yakından ilgilendiriyor.

Hemen şu ayrıntıyı da paylaşalım; ABD’de geliştirilen bu şort, aslında birlik askerlerinin yükünü hafifletmeyi amaçlayan Warrior Web programı aracılığı ile geliştirilmiş. Çoğu Amerikan askeri erkek olduğu için de sistemin ilk tasarımı ve testleri erkeklerin vücut şekillerine göre tasarlanmış.

Peki siz giyilebilir teknoloji ürünleri kullanıyor musunuz? Hangi giyilebilir teknolojiler ilginizi çekiyor? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka Gerçekte Olmayan İnsanlar Yarattı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka İyilik Öğrenmeye Başladı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Tolgahan Şentürk

Tolgahan Şentürk

Araştırmayı ve paylaşmayı seven bir yazılımcı aynı zamanda “ Halkla İlişkiler ve Reklamcılık “ öğrencisi. Dijital dünyada yer alan gelişmeleri ve değişimleri birlikte takip etmek için sizleri Moblobi.com’daki köşemde bekliyorum. https://moblobi.com/author/tolgahan-senturk


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı