Gün Işığını Kontrol Edip, Mikropları Öldüren Akıllı Pencere!

Teknoloji hızla ilerliyor ve evimizde de pek çok şeyi kolaylaştırıp, bizim için çözüyor. Sizinle sık sık bu akıllı teknolojileri paylaşıyoruz. İşte şimdi bunlara bir yenisi daha eklendi. Gelişen teknolojiler ile birlikte pencerelerimiz de akıllandı diyebiliriz. Yeni geliştirilen bu akıllı pencereler gün ışığınızı kontrol ederken, solar radyasyonunu ısıya çevirerek camda yaşayan bakterileri de öldürebiliyor. Bu teknoloji sayesinde çok yakın bir gelecekte sadece evlerimizde değil hastanelerde, uçaklarda, otobüslerde ve bunun gibi toplu yaşanan alanlarda da, daha steril bir ortam yaratacak bu akıllı pencerelerin yer alabileceği düşünülüyor.

Araştırmacılara göre farklı malzemelerin fonksiyonlarının tek bir akıllı cama tanımlanması oldukça zorlu bir süreç. Örneğin akıllı pencerelerde yaygın olarak ışık transmisyonu yani ışık geçirmesi, ışık iletimi için tungsten trioksit adı verilen oksijen ve geçiş metal tungsten içeren kimyasal bir bileşik kullanılıyor.

Akıllı pencereler ısıyı nasıl ayarlıyor?

Akıllı pencere yakın kızılötesi radyasyonu gibi metal nano parçacıklar yardımıyla ısıya dönüşebiliyor. Asıl zorluk ise bu malzemeleri tek bir materyalde birleştirmek. Araştırma ekibi bu süreci araştırarak ilginç gelişmeler ortaya koydular. WO3 camdan geçen ışık miktarını ayarlarken, altın nano parçacık olarak isimlendirilen güneş ışığını binaların içini ısıtan bir enerjiye çeviriyor. Araştırmacılar pencerenin sadece 5 dakika gibi bir sürede şeffaf halden tamamıyla siyah bir hale bürünebileceğini söylüyorlar. Ayrıca yakın kızılötesi lazer ile camın 5 dakika içinde 24 derece gibi bir yüksekliğe çıkartılabileceğini de gösterdiler.

İşte size işin asıl can alıcı kısmı. Pencerelerin bu şekilde siyaha dönmesi ile bu akıllı pencereler neler yapmış olacaklar? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı