Görünmez Olmak da Artık Mümkün!

Çoğumuzun filmlerden gördüğü görünmezlik artık gerçek oluyor. Bu konuyla ilgili uzun yıllardır farklı teknolojilerle çalışmalar yürütülüyor. Biz de sizler için tüm dünyanın bugün geldiği görünmezlik serüvenini özetleyelim istedik.

Kanadalı bir teknoloji şirketi olan Hyperstealth Bioteknoloji görünmezlik sağlayan kumaşlar yapmak için uzun süredir çalışıyor. Sosyal medyada birçok videosunu paylaşan şirket kullanılan teknolojisi hakkında fazla detay vermiyor.

Görünmez kumaşlar piyasaya ilk etapta son tüketiciye yönelik değil askeri amaçlarda kullanılmak üzere sunulacak. Sonrasındaki süreçte ise kontrollü olarak son kullanıcı olan bizlere de satılmaya başlanacak. Çünkü ilk etapta son tüketicinin böyle bir ürüne yani görünmez kumaşlara sahip olması istenmeyen amaçlarda kullanılmasına da sebep olabilir. Örneğin hırsızlık ve cinsel istismar suçları gibi. Şirketin CEO’su bu görünmezlik sağlayan kumaşın bir pile ihtiyaç duymadığını ve teknolojisinde bir kameraya da ihtiyacı olmadığını belirtti.

Bu güne kadarki denemeler nesnenin arkasındaki görüntüyü yansıtarak görünmez olmayı sağlıyordu. Buna yönelik çalışmaların sadece tek noktada değil dünyanın her noktasında sürdüğünü de belirtelim. Örneğin Hong Kong Üniversitesinden bir grup bilim adamı da bu konu üzerinde uzun süredir çalışıyor. İspanya’dan Navarra Devlet Üniversitesi ile Valensiya Teknik Üniversitesi araştırmacıları ise daha ziyade su altında ve sisli havalarda görünmez olan bir kumaş üzerinde araştırmalarını sürdürüyorlar.

Görünmezlikle ilgili Türkiye’de çalışmalarda yok değil. Örneğin Hacettepe Teknokent bünyesinde “multispektral gizleme ağı” adı verilen bir teknoloji, Sun Tekstil Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirildi ve hatta üretimine de başlandı. Bu kumaş şimdilik termal kameralar ve radara görünmüyor ve sadece askeri amaçla kullanılıyor.

Peki ışığın hangi özelliğinden yararlanılarak görünmezlik teknolojisi geliştirilebildi? Evlerimizde nasıl kullanılıyor olacak? Peki bu kumaş nasıl görünmez yapıyor? Video ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı