Google’ın Hava Durumu Yapay Zekası Ne İşe Yarar?

Google’ın hava durumu yapay zekası sayesinde artık ani yağmur baskınlarında sırılsıklam olmaktan kurtulacaksınız desek ne düşünürdünüz? Hepimiz ertesi gün için bir plan yapmadan önce sahilde koşacaksak, bisiklet süreceksek veya seyahat edeceksek mutlaka hava durumunu kontrol ederiz. Kimi zaman giydiğimiz kıyafetler çoğunlukla buna göre şekillenebilir. Öyle ki hava durumunun sürekli değişkenlik gösterdiği bir yerde yaşıyorsanız belki de daha sık kontrol edebilirsiniz.

İklimlerin de sürekli değiştiği günümüz dünyasında artık yaz günlerinde bile sağanak bir yağış sizi yakalayabilir ya da bir kış günü kendinizi montla terlerken bulabilirsiniz. Bu yüzden hava durumu artık büyük bir ihtiyaç olmuş durumda.

Google Yapay Zeka İle Hava Durumunu Nasıl Geliştirdi?

Akıllı telefonlarımızın artık yağış olasılıkları ve sıcaklık değişikleri, nem gibi parametreleri hesaplayabiliyor olması bizlere daha somut cevaplar vererek olası koşullara daha iyi hazırlanmamıza imkan sağlayabiliyor. Buna rağmen bu parametreler çok masraflı olduğu gibi her zaman da gerçeği yansıtmayabiliyor. Google, geçtiğimiz günlerde hava durumunu sıfır ila altı saat önceden tahmin edebilen gök gürültülü, fırtınalı gibi doğa olaylarından şiddetli yağmur ve rüzgarlara ve aynı zamanda bir döngü içinde tekrar eden hava olaylarına odaklanan bir teknik geliştirdi.

Google’ın hava durumu için geliştirdiği bu teknik, algoritmaları daha da basitleştirerek mevcut olan tahminlerden daha az data (veri) kullanarak, yağışlı havalar başta olmak üzere tüm doğa olaylarını bizlere daha net ve açık bir şekilde sunacağını iddia ediyor. Eski metotlara göre bilgisayarlar; mevcut ve birkaç kilometrelik alanlardan verileri toplar, bunları bir robot misali istatistiklere döker ve bizlere ise bu istatistiklerin oranına göre yarın yağmur yağıp yağmayacağını söyler. Bu metot ile sunulanlar hem çok zaman kaybına yol açmakta, hem de ara sıra yanılmaktadır. Google bu yöntemi, çok daha basit ve fizik içermeyen şekilde uygulayarak günde 3-4 seferlik bir çalışma sınırı ve onlarca boşa giden saatin sonunda yanlış bir tahmin çıkma ihtimalini ortadan kaldıracak.

Google, hazırladığı teknik sayesinde toplanan dataların hepsini sanki bu veriler bilgisayarın bir sorunuymuş gibi algılayarak, yapay zekanın bu sorunları nasıl çözeceğine odaklanacak. Kurum, oluşan bu teknikle beraber daha iyi sonuçlar elde edildiği iddia ediyor. Tüm dataları toplayıp, problem çözme yeteneğini geliştiren açık ufuklu bir yapay zeka ile artık Google, hava durumunu daha doğru tahmin ederek ani hava değişimlerine karşı bizi koruyacak.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Sosyal Robotlar Havalimanlarında İnsanları Bilgilendirecek!” okumak için buraya tıklayın.
“Olumsuz Hava Koşulları Cihazlarınızı Etkiliyor!” okumak için buraya tıklayın
“Google Asistan Nedir ve Neler Yapabilir?” okumak için buraya tıklayın.

“Google’ın Hava Durumu Yapay Zekası Ne İşe Yarar?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı