Google Yapay Zeka ile Yeni Sesler Üretiyor! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Google Yapay Zeka ile Yeni Sesler Üretiyor!


Zaman ilerledikçe yapay zeka daha neler yapabilir sorusu teknoloji ile az biraz ilgili olan herkesin merak konusu olmaya devam ediyor. Kendilerine verilen komut ile müzik yapmayı başaran robotları ya da yapay zeka tarafından bestelenen şarkıları da gördük. Ancak Googledaha farklı bir şey deneyerek sanata ve sanatçıya yarayacak binlerce yeni sesler icat etti. İşte detaylar…

Google ‘ın yapay zeka projesi nasıl yeni sesler üretebiliyor?

Google’a ait yapay zeka projelerden olan Magenta isimli proje yeni bir sesyaratmayı amaçlıyor. Bunun için de makine öğrenme teknikleri ve algoritmalar geliştirerek yeni öğrenme araçları yaratmak amacıyla Nsynth teknolojisini geliştirdi. Nsynth aslında Neural Synthesizer’ın kısaltılmışı yani bir Sinir Sentezleyici. Seslerin özelliklerini öğrenebilmek için derin bir sinir ağı kullanıyor. Buradan topladığı özelliklere dayanarak da tamamen yeni bir ses üretiyor.

Bu teknoloji aslında bir makine öğrenme algoritması. Nsynth teknolojisi,seslerin özelliklerinden faydalanarak yeni bir sesyaratmayı amaçlıyor.  Bunu yaparken de sesleri birleştirmek yerine orijinal seslerin akustik özelliklerinden yararlanıyor ve yeni sesi böyle yaratıyor. Böylece sanatkarlara ve bestecilere müzikal bir güç sunuyor.

Google Nsynth söylenenlere göre 100.000’den fazla yeni sesüretebiliyor. Her kadrana kaynağı farklı dört sesaktarılmış. Bu kaynaklardan geçiş yapılabilmesi için cihazın üzerindeki ekranda parmağınızı gezdirmeniz gerekiyor. Nsynt,  bu şekilde kullanılabilecek ilk örneğini herkesin kendi versiyonunu yapabileceği ücretsiz özelliği ile kullanıma açmış durumda.

Peki bu proje şu an kullanımda mı? Müzisyenler yeni sesler üretmek için projeyi nasıl kullanıyor? Yapay zeka ve teknolojiyi birleştiren bu proje müzik hayatında ne değişiklikler yaratacak? Google bu proje ile yapay zeka konusundA neyi ispatlamayı amaçladı? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı