Google, Retina Taraması ile Kalp Krizi Riskinizi Öngörebilir! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Google, Retina Taraması ile Kalp Krizi Riskinizi Öngörebilir!


Geçtimiz günlerde Word Economic Forum‘da yayınlanan bir haberde Google tarafından oluşturulan yapay zeka yazılımının, kalp hastalığı için risk faktörlerini hesaplamak için retina taramasını kullanmak üzerine çalıştığı bilgisini paylaşıldı.

Nature Biomedical Engineering journal dergisinde yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre Google AI ve Verily Life Sciences (Google’dan ayrılan Alphabet yan kuruluşu) tarafından oluşturulan bir AI algoritması, retina fotoğraflarına dayanarak hastanın beş yıl içinde kalp veya felç geçirme ihtimalini öngörmek üzerine çalışıyor.

Doktorlar genellikle diyabet, aşırı yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve bazı kanserler dahil olmak üzere bazı hastalıkların göz muayeneleri sırasında gözlemleyebiliyorlar ve öngörüde bulunabiliyorlardı. Bu yetenet bir yapay zeka aracılığı ile geliştirilerek testleri de yapılmaya başlandı. 284.335 hastanın detaylı retina fotoğrafları ve sağlık verileri analiz edilerek AI’nin eğitilmesi sağlandı. hastalıklar için bilinen yaş, kan basıncı ve cinsiyet gibi veriler ve risk faktörleri de buna dahil edildi. Algoritma bu faktörleri değerlendirmede çok etkili olduğu için, araştırmacılar kalp krizlerini tahmin yeteneğini de görmeye karar verdiler. Göz taramasından beş yıl sonra önemli kardiyovasküler olay geçiren 150 hastadan alınan verileri kullandılar. Araştırmacılar algoritmayı iki retina görüntüsü ile sundular ve hangisinin sorun yaşayacağını tahmin etmesini istediler. Bu yapay zeka algoritması, % 70’ini doğru tahmin etti.

Gelecek vaat eden ve ön hazırlık niteliğinde olan bu sonuçlar izlenmeye ve yeni testler yapılmaya devam ediliyor. Kalp damarları, göz damarları, tansiyon, kalp ve felç arasındaki ilişki diğer pek çok kişisel değişken de göz önüne alınarak inceleniyor. İleride bu tür çözümlerin nasıl kullanılacağı ise merakla bekleniyor. Örneğin Google bizim arama sonuçlarına baktığımız sırada kalp krizi veya felç riskimizi ölçebilecek ve uyarabilecek mi ya da geçtiğimiz günlerde burayı tıklayıp görebileceğiniz gibi haberini yaptığımız Facebook kişilerin paylaşımlarından intihar eğiliminde olduğunu görüp dünyadaki pek çok bu eğilimdeki kişiyi kurtarabilecek mi zaman içinde izleyip göreceğiz…

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı