Giyilebilir Teknoloji Nedir? Artıları ve Eksileri Neler?

Akıllı saatler, akıllı giysiler, bluetooth kulaklıklar, aktivite takip bilekleri gibi pek çok çeşidi bulunan cihazlara olan talep gün geçtikçe arttı ve ulaşılabilirliği daha da kolaylaştı.

Giyilebilir teknoloji özellikle son yıllarda ürün çeşitliliğinde yaşanan artışla popülerliği artan kavramlardan biri. Giyilebilir teknoloji nedir dediğimizde kişisel aksesuar ya da kıyafetlerin bir parçası olarak kullanabildiğimiz teknolojik ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı saatler, akıllı giysiler, bluetooth kulaklıklar, aktivite takip bilekleri gibi pek çok çeşidi bulunan cihazlara olan talep gün geçtikçe arttı ve ulaşılabilirliği daha da kolaylaştı.

Her an yanında taşınılabilen bu giyilebilir teknoloji cihazları birçok alanda kullanıcılarına değerli hizmetler sunuyor. Bu hizmetlerin bize ihtiyaçlarımız doğrultusunda bilgi ve veri sunarak hayatlarımızı kolaylaştırdığı inkar edilemeyecek bir gerçek. Fakat bu teknoloji ürünlerinin artıları yanında bir takım eksileri de mevcut.

Giyilebilir Teknoloji Eksileri

Bu tarz ürünlerin pil ömürleri genellikle kısa oluyor. Bazı kullanıcılar için bu cihazları düzenli bir şekilde şarj etmek ve her an kullanabilir durumda bırakmak pek de kolay olmuyor. Daha uzun ömürlü pil seçeneğinin yanında kablosuz şarj seçeneği de bu teknolojiyi üreten firmaların araştırma konulardan biri.

Giyilebilir teknoloji cihazlarının kimi zaman hatalı veriler verdiği de bildirilmiş. Tansiyon, nabız gibi ölçümlerde bulunan akıllı bilekliklerin vereceği hatalı bir veri, kalp hastalığı gibi rahatsızlıkları bulunan kullanıcılar için daha fazla sağlık sorunu teşkil edebilir.

Bu ürünlerinin en büyük eksilerinden biri veri gizliliği ve güvenliği denilebilir. Özellikle son zamanlarda verilerin, kişisel bilgilerin, kayıtlı dosyaların üçüncü kişiler ve şirketlerle paylaşılması, satılması gündemde.

Giyilebilir Teknoloji Artıları

Bu teknoloji bize gps ile konum izleme, harcanan kaloriyi hesaplama, temassız ödeme, nabız ölçümü, uyku düzeninin verimliliği, sanal gerçeklik, mobil bildirimlerden haberdar olma gibi birçok veri akışı hizmeti sunuyor.

Hayatı kolaylaştırmak adına tasarlanan bu ürünlerin sağladığı verilerin yanında portatif oluşu da en büyük artılarından biri.

Bu ürünlerinin kullanım alanları oldukça geniş. Üstelik artan çeşitlilik ve talep doğrultusunda uygun fiyatlarla bu ürünlere erişim günden güne kolaylaşıyor. Günlük yaşantımızı doğrudan kolaylaştırmaya yönelik bu ürünlerin kapsam alanının teknolojik gelişmelerle birlikte daha da artacağı aşikar.

Yukarıda giyilebilir teknoloji nedir artıları ve eksileriyle anlatmaya çalıştık.

Siz de en iyi ve en güncel giyilebilir teknolojik ürünleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı