Gelecekten Gelen Ulaşım Aracı: Hyperloop

Ulaşım sistemi bir ülkenin sosyal, kültürel ve ticari faaliyetlerinin gelişmesinde oldukça önemli. Ulaşım sistemimiz gelişirken beraberinde trafik,hava kirliliği, maliyet gibi pek çok sorun da ortaya çıktı. Bu sorunların çözümü Hyperloop olabir mi? Bilim kurgu filmlerinden çıkıp gelen  Hyperloop seyahatte devrim yaratabilir mi?

Hyperloop, insan ve yük taşımak için geliştirilmiş kapsül şeklinde tasarlanmış ulaşım aracı. Peki nasıl çalışıyor? Havası alınmış tüplerin, sürtünmeyi azaltan manyetik kaldırma teknolojisi ile Hyperloop un 1200 km ye kadar (ses hızına) ulaşması hedefleniyor.

Raylar yerine özel tasarlanmış vakumlu borularla, sürtünme ve hava direncine maruz kalmadan seyahat edilecek. Her 30 saniyede kalkış yapması planlanan kapsüller 28 yolcu kapasitesine sahip olacak. Bu sistem enerjisini tamamen güneş enerjisiyle sağlayacak. Araba ile 6 saat süren Los Angeles ve San Francısco arasının ise 30 dakikaya düşmesi hedefleniyor.

Bu fikrin geçmişi nereye dayanıyor? Kısaca bakalım.

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Gülsüm Kutlu

Gülsüm Kutlu

Akdeniz üniversitesinde çalışma ekonomisi ve endüstri ilşkileri bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Ayrıca konservatuarda yan flut öğrencisiyim. Moblobi.com da "Gülsüm'ün Teknoloji Dünyası" köşemde teknoloji ile ilgili bilgileri sizinle paylaşacağım.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı