Gelecekte Hologram Teknolojisi Nasıl Olacak?

Teknoloji her geçen gün daha da ilerliyor ve gelişiyor. Hala gelişmeye devam eden önemli teknolojilerden olan Hologram teknolojisi ise insanların epey ilgisini çekmekte. Peki, hologram nedir? Gelecekte hologram teknolojisi neleri değiştirebilir?

Hologram Nedir?

Holografi, ışığı yansıtarak 3 boyutlu resimler ortaya çıkartabilen bir fotoğraf tekniğidir. Hologram teknolojisi günümüzde çok çeşitli alanlarda kullanılmakta. Işığın içerisinden rahatça geçmeyi sağlayan ve aynı doğrultuda yan yana görüntülenmelerini sağlayan iletim hologram teknikleri oldukça dikkat çekmekte. Başka bir hologram türü olarak ise kredi kartlarında, ehliyetlerde ve benzeri önemli güvenlik gerektiren işlerde de gökkuşağı hologramı adı verilen bir hologram çeşidi kullanılıyor.

1962 yılında Sovyetler Birliği’nden ve Michigan Üniversitesi’nden bilim adamları, nesneleri 3 boyutlu şekilde kaydedebilen bir lazer programı geliştirdiler. Bu hologram teknolojisinin başlangıcı oldu. İlk başta denenen yöntemler ve sonuçlar çok iç açıcı değildi. Kayıt ettikleri nesneler çok net gözükmüyordu. Zaman ilerledikçe gelişen teknoloji ile birlikte hologramlar da çok daha iyi bir hale evrildi.

Gelecekte Hologram Teknolojisi Nasıl Olacak?

Hologramlar, tıp alanında insanlığa çok fayda sağlayabilir. Öğrencileri ve doktorları eğitirken, hastaların vücutlarında bulunan sorunu 3 boyutlu bir şekilde görmek işleri çok kolaylaştırır.
İnsan vücudu son derece karışık organ sistemlerine sahip. Örneğin; sinir sisteminde meydana gelen bir sorun için yapılan tetkiklerin 3 boyutlu şekilde incelenebilmesi, tedavide ve tanıda başarı oranını arttırmaktadır.

Sanat, hologram teknolojisiyle birleşince ortaya ilginç durumlar çıkmaya başladı. Kendi sanat türleri ile hologram teknolojisini harmanlayan sanatçılar, ışığı bükebildikleri, değiştirebildikleri ve video fotoğraflarla birleştirebildiği için ortaya güzel bir işbirliği çıktı. Londra’da bazı hologram-sanat sergileri de bulunuyor.

Gelecekte geçen savaş filmlerinde 3 boyutlu haritaları görmüşsünüzdür. Bu gidişle sadece filmlerde değil gerçekte de bu teknoloji kullanılacak gibi duruyor. Savaşların yapıldığı alanların önceden haritalarının çıkarılması doğru strateji izlemek için son derece önemlidir. Bu haritalara sahip olan devletler, çok daha simülasyon ve daha gelişmiş stratejiler belirleyebilir.

Dolandırıcılar, insanları kandırmak için çok farklı yollar denemekte. Hologramlar, tam olarak bu noktada çok karmaşık bir sisteme sahip oldukları için güvenlik aracı olarak kullanabiliyorlar. Kredi kartlarının üzerinde hologram teknolojisiyle entegre edilmiş bir yazılım bulunur. Bu kredi kartlarının kopyalanmasını engeller.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Hologramlar Daha Fazla Hayatımızda Olacak!” okumak için buraya tıklayın.
“Ameliyatlar Hologram Teknolojisi ile Yapılacak!” okumak için buraya tıklayın
“Yalnızlar için Hologram Arkadaş Gerçek Oldu!” okumak için buraya tıklayın.
“Hayatınızda Hologram Olanların Farkında Mısınız?” okumak için buraya tıklayın.

“Gelecekte Hologram Teknolojisi Nasıl Olacak?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı