Facebook'un Akıllı Gözlüğü Telefonların Yerini Alacak! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Facebook’un Akıllı Gözlüğü Telefonların Yerini Alacak!


Facebook dünyanın en popüler sosyal medya platformu. Üstelik sadece sosyal medya platformu olmakla da kalmıyor her geçen gün yeni teknolojiler sunarak bizleri şaşırtıyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde sanal parası ile gündeme oturmuştu. Şimdi ise cep telefonlarının yerini alması planlanan artırılmış gerçeklik gözlüğü ile gündemde. İşte detaylar…

Facebook artılmış gerçeklik gözlüğü ne işe yarayacak?

Popüler sosyal medya platformlarından Facebook kripto para çalışmalarından sonra şimdi de arttırılmış gerçeklik üzerine çalışıyor. Orionkod adıyla anılan arttırılmış gerçeklik gözlüğü ile akıllı bir telefona ihtiyaç duymadan arama yapılabilecek ya da navigasyon özelliği ile harita üzerinde gezilebilecek. Dünyaca ünlü gözlük markası Ray-Ban ile el sıkışan Facebook, gözlüğün akıllı telefonların yerini alabileceğine inanıyor.

Son yıllarda geliştirilen akıllı saatler, bileklikler ve benzer giyilebilir teknoloji ürünleri akıllı telefonların birçok işlevini yerine getiriyor. Artırılmış gerçeklik gözlükleri de son dönemin popüler giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yer alıyor. Bu gözlükler ile bir sonraki aşamada ise telefon kullanımının azaltılması hedefleniyor.

Facebook artırılmış gerçeklik gözlüğü için Ray-Ban nasıl bir ortaklık yaptı?

Günümüzde birçok şirket popüler bir teknoloji olan arttırılmış gerçeklik üzerine çalışmalar yürütüyor. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak isteyen Facebook’ ta bu şirketlerden biri. Son birkaç yıldır Facebook Reality Labs bünyesinde arttırılmış gerçeklik teknolojileri üzerine yoğun bir çalışma sürdürüyor. Yakın zamanda akıllı gözlüğü hakkında  CNBC’ ye önemli açıklamalarda bulundu. Kod adı Orionolan akıllı gözlük için İtalyan şirketi Luxottica’ nın bünyesinde olan Ray-Ban ile masaya oturduğunu belirtti.

Arttırılmış gerçeklik gözlüğü Orion kullanıcılarını ilk olarak bir bilgilendirme sayfası karşılayacak. Kullanıcılar akıllı telefona bağlanmadan gözlükle arama gerçekleştirebilecek. En dikkat çeken ve ilgin özelliği ise bu akıllı gözlük kullanıcılarının görüş açılarını sosyal medyada canlı yayın yapabilecek olmaları.

Peki Facebook’un artırılmış gerçeklik gözlüğünde başka hangi özellikler olacak? Yol tariflerini artık nasıl almaya başlayacağız? Gözlüğün sesli asistanının hangi özelliği olacak? Telefonun yerini alması planlanan bu gözlük kimleri çok derinden etkileyecek? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı