Evinizdeki Herşey Uzaktan Kumandaya Dönüşsün! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Evinizdeki Herşey Uzaktan Kumandaya Dönüşsün!


Evet yanlış duymadınız evinizde bulunan bütün eşyaları bir uzaktan kumanda gibi kullanabileceksiniz. Nasıl mı? Detaylar haberimizde…

Matchpoint sistemi denen teknolojisayesinde bireyler herhangi bir eşyayı ya da kendi vücudunu bir kumanda gibi kullanabilecek. Mesela ufak bir örnek üzerinde açıklayalım. Örneğin bir kahve fincanıyla veya evinizde bulunan herhangi bir eşyayla ve hatta ellerinizle yaptığınız hareketlerle ses seviyesini kontrol edebileceksiniz ya da oynatma işlevini yerine getirebileceksiniz.

Peki nedir bu teknoloji ve nasıl kullanabiliriz?

Yıllardan beri sürekli yaşadığımız sorunlardan bir tanesi de kuşkusuz Televizyonun uzaktan kumandası olmuştur. Hele aile içerisinde çıkan kumanda kavgalarından söz bile etmiyorum.

İşte bu geleneksel soruna yeni bir çözüm sunulmuş. İngiltere’deki Lancaster Üniversitesi’ndeki uzmanlar evinizde bulunan hemen hemen her şeyinizi uzaktan kumandaya çevirebilecek bir jest kontrolsistemi bulmuşlar. Diğer adıyla Matchpointsistemi olarak isimlendirilen jest kontrolü teknolojisi, sıradan bir nesneyle ya da kafanız, eliniz vs. ile yapılan hareketleri arayarak çalışıyor, diyebiliriz. Örneğin standart bir web kamerası kullanarak, Matchpoint kullanıcının kamerasının görüş alanında belirli nesneleri kullanmasına yani kanalı değiştirme, ses seviyesini ayarlamasında yardımcı oluyor.

Peki nesneleri veya elimizi kumanda gibi çalışması için nasıl ayarlayabiliyoruz?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
123Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı