Eşyalarınız Birbiriyle Konuşuyor Farkında Mısınız?

Nesnelerininizin size söyleyecekleri var! Evet, doğru duydunuz geliştirilen teknolojiler sayesinde evdeki eşyalarınız birbirleriyle ve sizinle konuşmaya başlıyor hatta başladı bile…  Nasıl mı? Günlük hayatımızda sık sık duymaya başladığımız bir kavram olan Internet of Things (Iot) veya Türkçesiyle Nesnelerin İnterneti ’nin ne olduğunu biliyor musunuz? Bu teknolojinin neleri başardığını veya başarabileceğini gelin birlikte inceleyelim.

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things ya da bilinen kısa adıyla IoT), en basit şekilde nesnelerin birbirleriyle iletişim kurması şeklinde tanımlanabilir. Nesneler topladıkları veri, bilgi ve deneyimleri diğer nesnelere göndermesiyle ortaya işte bu kavram yani Nesnelerin İnterneti çıkıyor. Bu durum kullandığımız nesnelerin ‘akıllı’ hale gelmelerini sağlıyor. Peki bu bizim için nasıl bir anlam ifade ediyor?

Sabah uykunuzdan bileğinizdeki akıllı saatin titreşmesi ile hafifçe uyanıyorsunuz. Sizin uyandırıldığınızı öğrenen başucu lambanız hemen odanızı aydınlatıyor. Siz telefonunuzdaki uygulamadan uyku kaliteniz hakkında bilgileri incelerken etrafınızdaki sensörler yardımıyla uyanmış olduğunuz bilgisi mutfaktaki kahve makinenize iletiliyor ve sabah kahveniz hazırlanıyor. Kahvenizi yudumlarken izlediğiniz bahçenizde bulunan sensörler sayesinde bahçenizin o gün ne kadar suya ihtiyacı olduğu belirlenip su kaynakları ona göre kullanılıyor. Bu şekilde hem çevreyi hem de cebinizi korumuş oluyorsunuz. Akıllı evinizden ayrılıp işe gitmek için yola çıktığınızda garajınızda bulunan sensörler evden ayrıldığınızı algılayıp kapıyı arkanızdan kapatıyor. Böylece Nesnelerin İnterneti ile geçen dolu bir sabahınız noktalanıyor.

Anlattıklarım ilk başta hayal ürünü gibi gelebilir; Hatta bunların olması imkansız diye bile düşünebilirsiniz. Fakat size anlattığım teknolojiler çok yakında hayatımıza dahil olacaklar.

Peki Nesnelerin İnterneti’nin yaygınlaşmasındaki sebepler neler? Dijital hayatımızdaki nesneleri birbirine bağlayan bu teknoloji yakında fiziksel hayatımızla da iletişime geçecek, nasıl diye düşünüp korkmayın, haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Işıl İmre

Işıl İmre

Merhaba, ben Işıl! İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızına zor yetiştiğimiz teknoloji ve bu şartlar altında değişen yaşamlarımız ile ilgileniyorum. Sen de bu konularda merakını gidermek istiyorsan beni Moblobi.com’daki “Işıl ile Dijital Hayat” köşemden takip edebilirsin. İyi okumalar dilerim.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı