Esnek Lastikler Sizi Çukur ve Engebelerden Koruyacak!

Arabalar akıllanıyor. Kendi kendini süren otonom araçlar çok yakında yollarda olacaklar. Bu arada elbette lastik ve jant firmaları da boş durmuyor ve gelişen teknoloji sayesinde çok daha akıllı lastikler üretiyor. Şimdi de tahmin ettiğinizden çok daha esnek ve darbe emme özelliğine sahip lastikler hayatımızda olacak. İşte detaylar…

Bu akıllı lastiğin adı Maxion Esnek TekerlekMaxion, lastik üreticisi Michelin tarafından üretilmiş. Aslında bu teknolojiyi Michelin tek başına ortaya çıkarmamış. Maxion adı verilen ünlü jant firması ile birlikte bu yeni lastik teknolojisine imza atmışlar.

Bu tekerleğin esnekliği sayesinde en zorlu yollarda jantlarınız zarar görmeden gidebiliyorsunuz. Bu lastik yeteneklerini Acorus teknolojisinden alıyor. Acorus adı aslında bir bitkiden geliyor. Bu bitki bir Fransız masalında yer alıyor. Masaldaki bitkinin özelliği ise eğrilebilmesi ama asla kırılmayan bir kamış olmasında yatıyor. Aslında sözkonusu teknoloji de bu özellikleri taşıyor. Çünkü Acorus teknolojisi lastik yıpranmaları ve jant bükülmelerine karşı koruyor ve darbe emici bir özellik sağlıyor. Bu da tekerleğin engebeli yollardan gelen şokları emmesini sağlıyor.

Esneyen lastikler darbeyi azaltacak…

Acorus teknolojisinin yarattığı çözümde, araç bir çukura vardığında jantın iki yanında bulunan iki lastik esniyor; bu da lastiğin ve tekerleğin korunmasını sağlıyor. Aşağıdaki resimden de jantın iki yanındaki bu kauçuktan yapılan flanş adı verilen lastikleri görebilirsiniz. Örneğin çukur bir yolda lastik içeriye kadar çekiliyor ve direnç gösteriyor. Bu da jantlara darbe gitmesini engelliyor. Yani jantlarda yola dayalı hasar oluşmasını engelliyor.

Bu teknoloji aracı kullanan kişi için sürüşü ve konforu arttırıyor. Bunun dışında da çukur ve bırdürlerden gelen darbeleri emerek aracı koruyor.

Araba tekerlekleri gittikçe daha büyük hale gelmeye başladı. Bunun en önemli sebeplerinden biri büyük tekerleklerin araçları daha pahalı gösteriyor olması. Özellikle bu büyük tekerlekler parlak jantlarla birleştiğinde araç çok daha havalı bir hal alıyor. Ancak bunun yanısıra daha düşük profilli lastikler ise özellikle çukurlar söz konusu olduğunda hasar almaya çok daha açık bir halde oluyorlar ve alaşım ağzı kırıldığında sürücünün de hayatını tehlikeye atabiliyorlar. Bu yeni esnek tekerlekler bir çukur ile karşılaştığında bahsettiğimiz Acorus teknolojisi ile üretilen kauçuk lastik yani flanşlar bükülerek lastiği koruyorlar; böylece sürücünün de hayatı korunmuş oluyor. Ayrıca delinmelere karşı da daha dayanıklı olarak tasarlanmış.

Bu esnek tekerlekler hasar azaltıyor, hareket kabiliyetini daha gelişmiş hale getiriyor ve aynı zamanda da konfor ve gürültü seviyesini de geliştirmiş.

Peki bu lastik hangi araçlar için üretilmiş? Nasıl görünüyor, yolda nasıl gidiyor? Detaylar ve video haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Merve Aktaş

Merve Aktaş

Merhaba, ben Merve Aktas. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com'da sosyal medya haberleri yazıyorum. Beni takip etmek isterseniz “MERVE'NIN SOSYAL MEDYA GÜNDEMI”ni takipte kalın. Instagram: @merev12 Twitter: @MmerveAaktas


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı