Engelleri Aştıran Tekerlekli Sandalye! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Engelleri Aştıran Tekerlekli Sandalye!


Teknolojigelişiyor. Hayatımızı kolaylaştıran pek çok yeni icat hayatımıza giriyor. Engellibireyler için de pek çok araç geliştirilerek onların hayat kalitesi arttırılmaya çalışılıyor. Şimdi de geliştirilen bir tekerlekli sandalye engelleri azaltıyor hatta pek çoğunun üstesinden gelmeyi sağlıyor olacak. Nasıl mı? İşte detaylar…

Türkiye’nin %13’ünü engellibireyler oluşturuyor. Bu oranın %10’u ise fiziksel engelli bireyleri kapsıyor. Ama maalesef hayat onlar için o kadar da kolay değil. Örneğin yollar, bazı otobüsler, merdivenler ne yazık ki halen engelli bireyler için uygun değil. Çoğu sokaklarda dar kaldırımlar tekerlekli sandalyenin girmesine engel oluyor ve bazı otobüslerde tekerlekli sandalye binebileceği bir bölüm mevcut değil. Ama artık teknolojisayesinde kaldırıma çıkmak, merdiven çıkmak ve otobüse binmek çok kolay hale geliyor. Peki nasıl?

İsviçreli bilim adamları tarafından üretilen ve Scewoadı verilen bu tekerlekli sandalye, kompakt yapısı ve merdiven tırmanabilen sistemiyle fiziksel engelleri ortadan kaldırabilecek bir gücü içerisinde barındırıyor ve fiziksel engelliolan bireyin kendine olan güvenini kaybetmesinin önüne geçiyor. Zürih Federal TeknolojiEnstitüsü ve Zürih Sanat Üniversitesi’nin ortak çalışmaları sayesinde ortaya çıkan cihaz akülü değil elektirikli. Yani şarj edilebilir bir tekerlekli sandalye.

Peki fiziksel engelleri azaltan bu tekerlekli sandalye nasıl çalışıyor? Neler yapabilmenizi sağlıyor?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN!

123Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı