En Popüler Sanal Gerçeklik Uygulamaları

Günümüzün yükselen alanlarından biri de hiç şüphesiz sanal gerçeklik uygulamaları. Bu uygulamalar pek çok insanın dikkatini çekiyor ve isteyenler kullanabiliyor. Siz de en çok kullanılan sanal gerçeklik uygulamalarını merak ediyorsanız detaylara bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Virtual Realty yani sanal gerçeklik, çoğu alanda hayatımıza girmeye devam ediyor. Sağlık, eğitim, turizm gibi birçok alanda sanal gerçeklik uygulamaları tasarlanmakta. Bunların yanı sıra akıllı telefonlarınızdan ya da bilgisayarlarınızdan erişebileceğiniz uygulamalar da kullanıma sunuluyor.

Sanal gerçeklik uygulamaları kullanıcılara 360 derece videoları izleme, 3D deneyime erişme, VR gözlükler ile sanal ortamları deneyimleme imkanı sunmakta. Uygulamalar aracılığı ile keyifli ve kaliteli vakit geçirebiliyorsunuz. Bu sayede hem öğrenip hem de eğlenmeniz de mümkün. Kullanıcılar bazı sanal gerçeklik uygulamalarını gerek kalitesi gerek tasarımı ile daha çok tercih edebiliyor. Şimdi gelin en çok tercih edilen uygulamalara bir göz atalım.

En Popüler Sanal Gerçeklik Uygulamaları

1. Netflix VR

Netflix; film, dizi, belgesel gibi birçok içeriği bünyesinde barındıran bir platform. Oldukça popüler olan bu mecra, izleyicilerini VR uygulamaları ile buluşturuyor.

İçeriklerini sanal gerçeklik ile harmanlayıp ücretsiz olarak izleyiciye sunan Netflix, Daydream destekli Android cihazlar için VR uygulamasını da yayınlamış bulunuyor. Netflix VR uygulamasını kullanmanız için Netflix’e üye olmanız gerekmekte. Üye olduktan sonra VR gözlüğünüz ile bu uygulamada dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.

2. Youtube VR

Youtube, çeşitli alanlar ile ilgili video izleyebileceğimiz bir platform. Youtube VR uygulaması ile de 360 derece videoları izleme imkanınız bulunmakta.

Kullanıcılar bu uygulama sayesinde sanal gerçeklik deneyimi yaşayabiliyor. Eş zamanlı olarak video izleme ve tarama yapmayı destekleyen uygulamada, ses ve görüntü kalitesi de Youtube VR deneyimini oldukça zenginleştirmekte. Youtube VR uygulaması, Android cihazlarda ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor.

3. Google Cardboard

Google Cardboard uygulaması, Google tarafından kullanıcılara mekan değiştirmeye gerek kalmadan istedikleri yerden müze ya da sergi gezmeyi, Google Earth kullanımı ile haritada gezinebilmeyi ve 360 derece videolar izleyebilme imkanını sunmakta.

Google Cardboard uygulaması, VR gerçeklik gözlüğü aparatı ile kullanıma sunuluyor. Kartondan yapılmış olan ekipmanda lens kalitesi oldukça önemli diyebiliriz. Android, IOS ve Windows Phone üzerinden bu uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı indirdikten sonra VR karton gözlük aparatı ile eşleştirip sanal gerçeklik deneyimi yaşayabilirsiniz.

4. Daydream

Google tarafından piyasaya sürülen Daydream, bünyesinde birçok uygulama ve oyunu barındıran bir sanal gerçeklik platformu.

YouTube, Street View, Google Play Store Filmler/ Fotoğraflar gibi uygulamalar mevcut. Bunların yanı sıra oyun uygulamalarından başlıca Ubisoft ve Electronic Arts gibi oyunlar da bulunmakta. Daydream destekli uygulama ve oyunlar sayesinde kullanıcılar etkili görsel efektler ve izleme kalitesi ile buluşuyor. Uygulamayı, android cihazlarda ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

5. GoPro

GoPro uygulaması ile çektiğiniz videoları düzenleyebilir, canlı akışta bulunabilir ve geniş depolama alanından yararlanabilirsiniz.

Uzaktan kumanda ederek aksiyon çekimleri yaparken kullanabilirsiniz. GoPro uygulamasına Android ya da IOS üzerinden erişebilirsiniz.

6. FullDive VR

FullDive sanal gerçeklik uygulaması ile normal fotoğraflarınızı ve videolarınızı VR olarak izleme imkanına sahip olabilirsiniz.

Fulldive uygulaması ile VR uygulamalara, oyunlara, videolara erişebiliyorsunuz. 3D, 360 derece video ve fotoğrafları izleyip arkadaşlarınızın videolarına da göz atıp, yorum yapabilirsiniz. Youtube videolarına sanal gerçeklik ile uyumlu olarak erişme imkanınız da bulunmakta. iOS ve Android cihazlarınızdan ücretsiz olarak FullDive uygulamasını indirebilirsiniz.

7. Baobab VR

Bu uygulama genellikle çocuklara yönelik animasyonları içermekte. Eğlenceli bir deneyim sunarak animasyon severlerin ilgisini çekiyor.

VR kulaklık olmadan da uygulamayı kullanabilirsiniz. Böylece animasyon filmlerini sanal gerçeklikle deneyimleyebiliyorsunuz. Uygulama, android cihazlarda ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor.

8. VR Space

VR Space uygulaması; uzayın bilinmeyenleri, yıldızlar ve gezegenlerle ilgilenenler için sanal bir tur sunuyor.

Karton kulaklık aparatı ile daha iyi bir sanal gerçeklik deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Sunulan sanal ortamda dilediğiniz gibi gezinebilirsiniz. Uygulama, ücretsiz olarak Android cihazlarda kullanılabilmekte.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Heyecan Verici 5 Sanal Gerçeklik Kullanımı!” okumak için buraya tıklayın
“Sanal, Artırılmış ve Karma Gerçeklik Arasındaki Fark Nedir?” okumak için buraya tıklayın.
“Sanal Gerçeklik Deneyimi için 10 İlginç Uygulama!” okumak için buraya tıklayın.

“En Popüler Sanal Gerçeklik Uygulamaları” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Doğan

Fatma Nur Doğan

Merhaba, ben Fatma Nur. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Yeni yolculuklara adım atmayı ve sürekli yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. İçimizdeki ışığın yansımasını başkalarında gördükçe mutlu oluyorum. Hayal kurarak yaşamayı ve keşfetmeyi seviyorum. Hayallerle dolu yolculuğumda benimle beraber yeni ufuklara açılmak ve yenilikleri takip etmek isterseniz Moblobi.com da takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı