Elon Musk Tünelin Ne Olduğunu Nihayet Açıkladı! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Elon Musk Tünelin Ne Olduğunu Nihayet Açıkladı!


Seri girişimci Elon Musk uzay, yol, çatıları ve hatta şimdi tünelleri bile fethediyor. Twitter’da başlayan basit bir düşünce, The Boring Company olarak adlandırılan olgunlaşmış bir işletmeye dönüştü. Şirket, 17 Mayıs’ta, hedeflerine ilişkin yeni bilgileri içeren SSS sayfasını web sitesine ekledi.

Projeye ilişkin en önemli duyuru sonunda onaylandı mı? Hyperloop.

SSS, Musk’ın ilhamının “trafiği yok eden trafiği çözmek” olduğunu açıklıyor. Çözüm, üç boyutlu ulaşım; uçan arabalarla gitmek – Musk’a göre pek kullanışlı olmayan fikir – veya yeraltını kullanmak.

“Diğer seçenek de ‘aşağı inmek’ ve tünel inşa etmektir.” -ElonMusk

Ama bir problem var. İlk olarak, maliyet var. İkincisi, mevcut tüneller Hyperloop bölmelerini destekleyemez. Musk’ın yeni şirketi de bunu düzeltmek için var.

 

“Halen, tünellerin kazılması gerçekten pahalı, bazı projeler mil başına 1 milyar dolara mal oluyor. Bir tünel ağını uygun hale getirmek için, tünel maliyetlerini etkileyen faktörlerin 10’dan daha az sayıya indirgenmesi gerekiyor.” diye belirtiyor yeni SSS. Tünelin daha uygun maliyetli ve verimli olması için, çapı 4 metreden daha az olacak. (Tek şeritli yol tünelleri, genellikle 8.5 metre çapındadır). Bunu yapmak için, Musk’ın tünel şirketi “elektrikli kızak” olarak adlandırdıkları sistemi kullanacak.

Musk’ın Tünel Açma Makinesi (TBM) – veya Godot – tünel ağının birincisini kazmaya hazır. Bununla birlikte, TBM henüz bir salyangoz kadar hızlı olmadığı için, Musk, TBM’nin, maliyetlerini düşürmeye ve “yarışta Gary’yi yenmek için” tünel kazmayı daha hızlı yapmanın yollarını bulmaya kararlı.

Tescilli Hyperloop

Şimdi, Los Angeles’taki bu tünelin kazmaya başlaması için bir yer var ve bunu yapmak için bir makine var. Ama bu tünel gerçekten ne demek? İlk olarak, Musk, tünellerin, diğer tüneller gibi olacağını düşünüyordu. Ancak Musk, Instagram’da, daha uzun olacağını ve potansiyel olarak “LAX’ı (Los Angeles Uluslararası Havalimanı) Culver City, Santa Monica, Westwood ve ShermanOaks’a” bağlanabileceğini söyledi.

Bununla birlikte, yukarıda belirtildiği gibi, daha fazla ayrıntı ortaya çıktı.

Şirket tanıtımından bu yana, birçok kişi, tünellerin gerçek amacının Hyperloop ile birlikte çalışmak olduğunu düşünüyor. Burada gerçek düğüm noktası var. Sanki “TheBoringCompany” sadece araba için değil gibi gözüküyor. “Elektrikli kızaklar otomobilleri, malları ve/veya insanları taşıyabilir. Ve eğer bir vakum köprüsü eklerseniz, o zaman saatte 600+ mil hızla seyahat edebilen bir Hyperloop Pod olur.”dedi.

Hyperloop, Musk’tan ulaşıma devrim yapacak başka bir düşüncedir. Uzun mesafe seyahatlerini hem hızlı hem de son derece uygun fiyatlı hale getirerek, dünyadaki bireyleri birbirine bağlamayı vaat ediyor.

Avrupa, Amerika ve Orta Doğu’daki şehirler kendi Hyperloop kanallarını yapabilmek için ilgilendiklerini belirttiler ve çalışma grupları bu konsepti gerçeğe dönüştürüyor.

Bu projenin “ilk videosunun yayınlanması üzerine” olan yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2222

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı