Elon Musk: Tesla İle Yapay Zeka’nın Peşinde! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Elon Musk: Tesla İle Yapay Zeka’nın Peşinde!


Teknoloji dünyasında çip (chip) üreticileri arasında devam eden rekabetin 2018 yılında sertleşeceğine dair sinyaller gelirken Elon Musk özel AI (Artificial Intelligence) donanım çipleri geliştirdiklerini bu ayın başında açıkladı. Bu özelleştirilmiş AI çipler Tesla’ya autonomous car yarışında büyük bir avantaj sağlayabilir.

Tesla şu anda autonomous driving işlevselliğini güçlendirmek için Nvidia’nın grafik kartlarını kullanıyor. Tesla kendi geliştirecekleri AI çipler sayesinde performans artışı , daha hızlı hesap yapabilme ve buna bağlı olarak da daha fazla güvenlik sunmayı hedefliyor. Belki de bu çipler Elon’un tam autonomous hedefine daha hızlı ulaşmasını sağlacak. İzleyip göreceğiz.

Tesla’nın kendi çiplerini üretebileceği ile ilgili sinyaller yakın geçmişe, yani geçen yıla dayanıyor. Tesla , dünyanın en iyi çip tasarımcılarından Jim Keller’ı sessizce işe aldı. Daha sonra AMD çip mühendisleri Ganesh Venkataramanan, Bill McGee ve Dan Bailey Keller’e katıldı.

Elon, bir teknolojiye yatırım yapma kararı verdiyse o işin en iyileri için piyasada bir yetenek avına çıkar ve bulduğu en iyi adamları organizasyonuna dahil etmek için uğraşır. İyi bir takımı elinde bulunduran Elon Musk , ezber bozan sıradışı fikirlerini hayata geçirmek için gece gündüz ekibiyle birlikte çalışacak ve eminim ki en iyi AI çip üreticisi olma ünvanına kavuşacak. Hatta piyasada ismini çok duyduğumuz büyük çip üreticileri , AI yatırımcıları Elon Musk’tan teknoloji satın almaya başlayacak. “Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future ” kitabını okumuş biri olarak bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Tesla, SpaceX, Hypeloop… bu şirketlerde işine adanmışlık… en iyiye,mükemmele takıntılı olma durumu hakim.

Tesla ‘nın AI çipi büyük olasılıkla otomobillerin kendilerini sürmek için gerekli olan Deep Learning (Derin Öğrenme) gibi Artificial Intelligence algoritmalarını hızlandırmaya odaklanacak. Bu yeni çipler daha fazla işlem gücüne sahip olacak ve autonomous araçlar açısından güvenlik seviyesi daha da arttırılmış olacak.

Autonomus araçlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek hatta AI ile yakından ilgilenmek istiyorsanız MIT ‘nin DeepTesla ve DeepTraffic eğitim videolarını mutlaka izlemelisiniz. Kim bilir? Belki bir gün siz de Tesla ‘nın ekibine katılırsınız 😉

Eğitim videoları ve sunumlar içim buraya tıklayabilirsiniz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yapay Zeka. Artık hayatımızın her aşamasında yanıbaşımızda olan bu teknoloji ile daha rahat / özgür mü olacağız. Yoksa özgürlüğümüzü onların izin verdiği ölçüde özgür olduğumuzu düşünerek mi yaşayacağız. Aklımızın bir köşesinde her zaman “Skynet, acaba…” sorusu yer alacak.
    Devam yazılarınızı bekliyoruz. Ellerinize sağlık…

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı