Elektrikli Otobüs Nedir? 5 Önemli Özelliği!

Teknolojinin ilerlemesi ile elektrikli araçların da son yıllarda kullanımının arttığı yadsınamaz bir gerçek. Bunun en büyük sebeplerinden biri özellikle petrolden elde edilen fosil yakıtların doğa için zararlı salınım yapmasından kaynaklanmakta. Yazımızda elektrikli otobüs nedir ve 5 ilginç özelliğine değineceğiz.

Özellikle araçlarımızda kullandığımız benzin, insan ve doğa hayatını tehdit ettiği için yeni teknolojilere yelken açmamız gerekmekte. Dolayısı ile hayatımızda sıkça kullandığımız ulaşım araçlarının yerini de yavaş yavaş elektrikli araçlar almaya başladı.

Elektrikli Otobüs Nedir? 5 Önemli Özelliği!

1. Tamamen Doğa Dostu

Elektrikli otobüsler, doğaya zararlı gazları salmadığı için çok daha yararlıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalarına göre doğaya zararlı gazların %23’ü ulaşımdan kaynaklanmakta.

Elektrikli otobüslere ve elektrikli araçlara geçişin artması ile bu oran düşecek ve doğa daha az zarar görecektir.

2. İnsan Sağlığı İçin Oldukça Zararsız

Fosil yakıt kullanan araçların yarattığı hava kirliliği, doğayla birlikte insanları da etkiler. Özellikle bronşit, nefes darlığı, koah gibi birçok solunum yolu rahatsızlığına sebep olabilir.

Dünyanın her yerinde düzenli kullanılan otobüsler, yerini daha sağlıklı elektrikli otobüslere bıraktığı zaman hiç şüphesiz insanların sağlığı için de olumlu bir gelişme olacaktır.

3. İklim Değişikliğinin Karşısındadır

Doğaya salınan atık gazlar, oluşturduğu ozon tabakası sebebi ile küresel ısınmayı ve iklim değişikliğini de ortaya çıkartır. Bunun sonucunda sadece insanlar değil buzullarda yaşayan fok balığından çöldeki develere kadar tüm canlılar etkilenmekte. Elektrikli araç kullanımı bunu önlemek için insanların elinde olan en önemli silahlardan biridir.

4. Daha Ucuz

Elektrikli otobüsler, benzin ya da motorinle çalışan otobüslere göre daha ucuzdur. Başlangıç maliyeti olarak daha pahalı gözükse de yaklaşık olarak 18. ayında yakıt tüketimleri sayesinde aradaki fiyat farkını kapatır.

18. aydan sonra ise çok daha ucuz ve avantajlı bir hale gelir. Ayrıca elektrikli araçlarda bulunan mekanik parçaların azlığı sebebi ile servis ve bakım masrafları da oldukça ucuzdur. Tam tersi olsa bile zarar gören bir doğa ve insan bedeni kısacası canlıların sağlığı harcanan paradan daha değerlidir.

5. Çok Yüksek Potansiyele Sahip

Fosil yakıtlarla çalışan araçlar, yıllardır hayatımızda olmasına rağmen gelişme süreçleri yavaş oldu. Elektrikli araçlar ise henüz yeni teknoloji sayılmasına rağmen çok kısa sürede oldukça büyük yol katetti.

Yakın gelecekte şarj sürelerinin kısalması, bataryaların iyileştirilmesi gibi geliştirmeler sonucunda elektrikli araçlar daha çok kullanılacak. Elektrikli otobüsler şu an ülkemizde İzmir, Manisa, Elazığ gibi illerde kullanılıyor. Ayrıca bu sene İstanbul’da da elektrikli otobüs kullanımına başlanacağı açıklandı.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otobüsü Sileo’yu Tanıyalım” okumak için buraya tıklayın.
“Akıllı Araba Nasıl Çalışır?” okumak için buraya tıklayın
“Apple’ın Otonom Araçlar Konusundaki Gizli Projesi!” okumak için buraya tıklayın.
“Sürücüsüz Araçlar için Otomobil Devleri Birleşti!” okumak için buraya tıklayın.

“Elektrikli Otobüs Nedir? 5 Önemli Özelliği!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı