El Hareketlerinizi Müziğe Dönüştürebilirsiniz! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

El Hareketlerinizi Müziğe Dönüştürebilirsiniz!


Teknolojigeliştikçe pek çok şeyi internetten ve mobil cihazlarımızdan tek bir tuş ile yapabilir olduk. Hatta bazı şeyler için elimizi sallamamız bile yeterli, mesela müzik efekti… Geliştirilen bir akıllı yüzük yardımı ile el hareketlerinizle müziğinize son derece doğal efektler verebiliyorsunuz. Yani eliniz aslında elektronik bir enstrümana dönüşüyor. İşte bu yüzüğün adı Neova

Neova, aslında hareketlerinizi müzikal ifadelere dönüştürüyor. Yani el hareketlerinizle müzik efekti vermenizi sağlıyor. Hatta kendi ifadesiyle “dijital müziği insanlaştırıyor”. Müzisyenlerin nasıl hissettiklerine ifade etmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Hatta Stevie Wonder gibi pek çok ünlü isim tarafından da kullanılıyor. Ünlülerin pek çoğu da çok etkileyici, fantastik bulduklarını ve içgüdüleriyle hareket etmelerini daha mümkün kıldığını da belirtmişler.

Müziksektörü teknolojiile birlikte gelişen sektörlerin başında geliyor. Yeni ses sistemleri, cihazlar, kulaklıklar, müzik çalarlar gibi pek çok şey hayatımıza girdi ve en önemlisi de çıkan platformlar ve mobil telefonlarımız ile birlikte müzik çok daha erişilebilir hale geldi. Dolayısıyla hayatımızın içerisine daha çok girdi.

Sadece dinleyiciler değil müzik yapanlar için de teknolojipek çok yeniği getirdi. Örneğin artık müzisyenlerin kendilerini ifade edebilecekleri yeni yollar, uygulamalar ve enstrümanlar ortaya çıkıyor. Müziği teknolojiyle birleştiren ürünler arasına bahsettiğimiz müziğe efekt veren akıllı yüzük Neova ile bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Neova, doğal el hareketlerini tanıyıp bunu müzikalifadelere çeviriyor. Bu el hareketleriyle müzik efekti yaratıyor; yani size farklı bir yaratıcılık ve ifade biçimini mümkün kılıyor. Özellikle de stüdyo kaydı gibi evlerinden kayıt yapan müzik severler ve müzisyenler için oldukça kullanışlı bir teknolojik ürünü olduğu söylenebilir.

El hareketleriniz nasıl müzikal ifadelere dönüşüyor?

Neova adı verilen bu akıllı yüzük temel olarak iki ana parçadan oluşuyor. Bunlar; hareketi algılayacak yüzük ve USB üzerinden bilgisayara veya MIDI ile enstrümanlara bağlanan hub.

Yüzüğün çalışma sistemi de oldukça basit. Öncelikle akıllı yüzüğün müzik programı ile iletişim kurabilmesi için, ürünün ek cihazını yani Hub’ı bilgisayara bağlamanız gerekiyor. Daha sonra kişi yüzüğü parmağına takarakenstrümanın çalmasını başlatıyor. Yüzük, içerisindeki 9 hareket sensörü sayesinde hareketleri yakalıyor ve ardından esere efektler ve ifadeler veriyor.

Yapılan bu doğal el hareketleri önceden tanımlanıyor. Müzisyen klavye çalarken bu tanımlı hareketler sayesinde efektlere izin veriliyor. 5 tane tanımlı hareket yer alıyor. Bu hareketler 50’nin üzerinde müzisyenle yapılan çalışmalar sonucunda oluşturulmuş. Genellikle kullanım alışkanlıklarına göre belirlenen bu 5 hareket sayesinde, müzisyenler konsantrasyonlarını bozmadan müzikalifadeler ekleyebiliyorlar.

Peki yüzüğün iki farklı kullanım şekli ne? Nereden edinilebiliyor? Nasıl çalışıyor? Video ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’ye TIKLAYINIZ
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı