Ekrandaki Nesneleri Dışarı Çıkarabileceksiniz!

Teknoloji günde güne gelişmeye devam ediyor. Özellikle kullanıcılara ekranlarındakilerle etkileşime girmeyi  sağlayan heyecan verici teknolojiler, akıllı telefonlar ve bilgisayarlarla etkileşim biçimimizdeki değişiklikler bir devrim yaratıyor diyebiliriz. Şimdi hayal gibi görünen birşey daha gerçek oluyor. Nesneleri ve verileri ekranlarınızdan tıpkı bir sihirbazlık gösterisinde olduğu gibi ekrandan çekip kendi elinizle çıkardığınızı düşünün. Yeni geliştirilen bir teknoloji sayesinde bu da mümkün oldu ve ekran da görünen nesneleri artık çekip gerçekten çıkarabileceksiniz. Nasıl mı? İşte detaylar…

Neredeyse bütün günümüzü ekran başında geçiriyoruz. Ofiste bilgisayar, bindiğimiz otobüslerde elimizde akıllı telefonlar, akşamları eve geldiğimizde koltukta TV izliyoruz. İçinde yaşadığımız bu dünya elbette ekranlar kadar düz değil. Kimi zaman ekranda görünen nesneler de bir hacim kazansın ve gerçeğe dönüşsün istiyoruz ya da bu nesnelere dokunmak ve müdahale etmek istiyoruz. Bu durum gerçeğe dönüştü diyebiliriz. Artık parmak uçlarınızı kullanarak nesneleri dış dünyaya doğru sürükleyebileceksiniz.

Ekrandaki nesneyi dışarı çıkarabileceksiniz…

Bu teknolojinin adı Ghost…  Ghost aslında insanların, bilgisayar ve mobil cihazlardaki fiziksel nesneler ile etkileşime geçmeleri için geliştirilmiş AB destekli bir proje. Kopenhag Üniversitesi, Bristol Üniversitesi, Lancaster Üniversitesi ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi tarafından yapılan üç yıllık araştırmanın ürünü. İnsanların ekranda gördükleri nesnelere müdahale edebilme kabiliyetlerini sağlamak üzerine tasarlanmış. Ghost yalnızca ekrana müdahale edip, şeklini değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda müdahale etmek istediğiniz dijital nesneyi dışarıya çıkarmanızı da sağlıyor.

Cam kırılacağı gibi bükülemeyeceğinden, araştırmacılar ekranları lycra’dan oluşturdular ve parmaklarımızla müdahale ettiğimizde deforme olabilen düz bir ekran yaptılar. Kullandığımız tabletlerdeki gibi yalnızca bir parmak ucunun sınırlı alanını tespit eden bir teknoloji yerine bir el ekrana geldiğinde ekranlardaki derinlik bilgisini algılayan ve anlayabilen bilgisayar algoritmaları geliştirerek bu teknoloji oluşturuldu. Yani bir parmak ekranda bastığında, bir kamera ekrandaki konum ve basıncın 3D derinlik verilerini yakalıyor. Ghost‘un dokunabileceğiniz ve şekil değiştirebilen bu ekranlardan oluşuyor. Teknolojiyle kullanıcı etkileşimini bir araya getiriyor. Nesneleri hatta verileri tamamen yeni bir boyutta ve şekilde ele almamızı destekliyor.

Bu teknolojinin yalnızca günlük kullandığımız televizyon ve telefon gibi akıllı cihazlarda değil ilerde farklı sektörlerde de kullanılması hedefleniyor. Örneğin bir cerrah gerçek hayatta bir ameliyat gerçekleştirmeden önce sanal olarak tam dokunsal bir deneyimle bu teknoloji sayesinde sanal bir beyin üzerinde çalışma imkanına sahip olabilecek. Ya da eğitim alanında cep telefonları ve bilgisayarlarla öğrenmeye destek olabilecek. Bunun dışında tasarım çalışmalarını kolaylaştırabilecek. Ghost araştırmacıları müzisyenler için ise tını hızı ve elektronik müzikteki parametreleri kontrol edebilmeleri için  de kullanılabilecek. Çünkü bükülmeleri süngerler gibi deforme edilebiliyor olacak.

Araştırmacılar aynı zamanda esnek mobil cihazlarla bükülen ve esneyen göstergeler üzerinde çalışıyorlar. Bunlara bir örnek ise pin kodu yazdığınızda parmaklarınızı korumak için ekranlar oluşturmak veya ekranı oyunun dönüşlerine taşımak için otomatik şekil değiştirmesini sağlamak. Bu cihazlarda verileri yakından incelemek için küçülüp büyütebiliyor olacağız.

Peki Ghost adı verilen ve nesneleri dışarı taşıyan bu ekranlar ne zaman hayatımızda olacak? Nasıl görünüyor ve nasıl çalışıyor? Video ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı