Eğitim Sistemi Blockchain Teknolojisi ile Değişiyor!

Blockchain hepimizin bildiği gibi değişen dünyanın yeni teknolojilerinden biri. bu teknoloji hayatımızın pek çok alanda uyarlanarak büyük kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. Şimdi de dünyadaki büyük teknoloji şirketleri, oldukça ilgi görmeye ve birçok alanda kullanılmaya başlanan Blockchain teknolojisini eğitimde kullanmaya hazırlanıyor. Bu doğrultuda da yeni ürünlerini piyasaya sürüyor olacaklar. Hatta birçok gelişmiş ülke ve global şirket eğitim alanında bu teknolojiyi çoktan kullanmaya başladı bile. Planlamalarını da bunlara göre sürdürüyorlar. Blockchain Teknolojileri Uzmanı ve Intexcoin CEO Erdoğan Köse gelecekte Blockchain teknolojisini eğitim alanında neleri değiştirebileceğini paylaştı. İşte eğitimde meydana gelecek teknoloji devrimine ait ipuçları…

Pek çok uzman big data ve yapay zeka faktörlerinin eğitimdeki uygulama şekillerinin ve bakış açısı radikal bir şekilde değişime uğrayacağı görüşünde. Bu büyük değişime karşı elbette bizler de hazırlıklı olmalıyız. Geleceği inşa etmek için ve bu yeni çağ ihtiyaçlarını karşılayabilmek için eğitim oldukça önemli. Gelişmiş ülkeler dünyanın gelişimini ve değişimini entegre eğitim planları oluşturarak, bunları gerçekleştirmek için büyük bütçeler ayırıyorlar. Biz de elbette ülke olarak bu gelişmeleri takip etmek ve uygulayabilmek adına şüphesiz ki eğitime çok daha fazla kaynak ayırmalıyız.

Blockchain teknolojisi yeni fikirleri hayata geçirmek için pek çok yeni fırsat ve imkan sağlıyor. Bu fırsatlardan yararlandığımız oldukça önemli. Artık bilgisayar teknolojileri ve internet çok daha hızlı gelişiyor ve daha ulaşılabilir hale geliyor. Bu gelişme ile birlikte maddi ve fiziki eşitsizliklerde bir nebze olsun dengede ne biliyor.

Japonya nasıl öncü oldu…

Blockchain teknolojisi pek çok alanda pratik çözümler sunuyor. Eğitimde bunlardan bir tanesi. Örneğin bazı büyük şirketler ve ülkeler Blockchain teknolojisini öğrencilerini takip etmekte, olması gerekli olan derslerin takibi konusunda, edinilen sertifika ve diploma gibi belgelerin kayıt altına alınmasında bu teknolojiyi kullanabilmek adına farklı çözümler geliştiriyor.

Çoğumuzun teknoloji denince aklına ilk gelen ülke kuşkusuz ki Japonyadır. Japonya elbette bu alanda da öncü oluyor ve ilkler arasında yer alıyor. Japonlar eğitimde Blockchain teknolojisinin kullanımı konusunda ilk etapta şu şekilde yararlanmaya başlamışlar. Örneğin Japonya‘ya eğitim amaçlı gidenlerin almaları gerekli olan Japonca dersleri bu teknoloji üzerinden takip edilebiliyor. Böylece de öğrenciler, almış oldukları derserin gerçekliğini ve bu derslerdeki başarı durumlarını ispat edebilmiş oluyorlar. Bu da takibin yapılmasını sağlıyor hem de pek çok karışıklığı ve haksız durumları engellemiş oluyor.

Blockchain ağında  ders notları ve sınav sonuçları gibi pek çok bilgi güvenli bir şekilde saklanabiliyor olacak. Bunu bildiğimiz klasik veri saklama modellerinden en önemli farkı ise, bilgilerin değiştirilemez oluşu ve ayrıca da aynı ağ içinde dağınık halde saklanan verilerin kırılamıyor oluşudur.

Eğitimde neler değişecek…

Blockchain teknolojisi eğer doğru olarak kullanılabilirse eğitim kalitesini önemli derecede arttıracaktır. Eğer eğitime dair pek çok şey tümleşik olan ve de kuralları belirlenmiş olan bir Blockchain altyapısına taşınabilirse; öğrencilerden öğretmenlere, ders araç ve gereçlerlerinden, dağıtım ve planlamaya kadar pek çok alanda geniş bir yelpazede ölçeklenebilirlik, takip ve uyumluluk gibi faydalar sağlanabiliyor olacak. Ayrıca veri güvenliği de tartışmasız bir ortamda olacağı için, maliyetlerde ve işgücünde de önemli avantajlar elde edilebilecek. Belki de ilerleyen dönemde ders kitaplarını bile gerek kalmadan tüm eğitim materyalleri bu teknoloji üzerinde yani Blockchain üzerinde olabilecektir.

Testler, defter ve kitaplar gibi basılı eğitim materyallerinin Blockchain üzerinde tutulması ve aktarılması çevreye de olumlu etkide bulunacaktır. Ayrıca eğitim materyalleri dedi önemli katkılar sağlayacaktır. Bunun dışında eğitimin idaresinde ve de sevkinde önemli imkanlar ve maliyet kazançları yaratacaktır.

Eğitimde Blockchain teknolojinin kullanılması hem öğrenciler hem de eğitimciler için önemli kolaylıklar sağlayacak. Örneğin artık  kitabımı evde unuttum mazeretleri ortadan kalkacaktır. Ayrıca öğretmenlerin öğrencileri takibi de çok daha kolay bir hale gelecek. Bu teknoloji sayesinde öğrencilerin ders materyalleri ve bu materyalleri ne sıklıkla kullandığı gibi istatistiklerle takip edilebiliyor olunacak. Bu sayede de eğitim planlamasında ve kalitesinde de önemli başarılar sağlanabilecek.

Peki Türkiye’de bu konuda neler yapılıyor? Eğitim sistemimiz Blockchain teknoloji ile nasıl değişecek? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı