Dünyanın En Küçük ve En Ucuz Bilgisayarı!

Günümüz modern çağında bilgisayarlara olan ihtiyacımız ve bağımız gittikçe artıyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayarlarla yapabildiğimiz şeyler arttı ve sahip olduğumuz bilgisayarların da özellikleri gittikçe gelişti. Artık bilgisayarlarımız çok güçlü ve bir o kadar da kullanıcı dostu.

Eski bilgisayarlarda yapamadığımız birçok şeyi bu yeni nesil bilgisayar sistemleri sayesinde yapabilir hale geldik. Çok eski zamanlarda bilgisayarlarımızdan kodlama ve programlama yapabilmek bile neredeyse imkansızdı. Sadece bunları hayal edebilirdik ama artık devir değişti ve teknoloji devri oldu. Günümüzde “tıkla ve sürükle” tarzında işleyen dünya hem basitlik istiyor hem de işlevsellik. Dolayısıyla her iki anlayışa hitap eden bilgisayarlar da beraberinde bilgisayarları daha da basitlik derecesine getirdi.

İşte kredi kartı büyüklüğünde bir bilgisayar…

Şimdi sizi kredi kartı büyüklüğünde bir bilgisayar ile tanıştıralım. Bu teknolojinin adı Raspberry Pi. Raspberry Pi aslında tek bir board’dan oluşan mini bir bilgisayar. Üstelik bir mikro bilgisayarın yapabileceklerini kısa bir sürede gerçekleştirebiliyor.

Başlangıçta çocukların, öğrencilerin, amatör ve bunu hobi olarak görenlerin kodlama yapabilmesi amacıyla geliştirilmiş. En önemli özelliği ise çok kolay olması ve çok ucuz olması. Dolayısıyla da sözkonusu kitlenin ilgisini hemen çekiyor.

İlk üretildiğinde 1000 adet satılması hedeflenmiş ama özellikle fiyatının sağladığı avantajla 18 milyondan daha fazla satılmış. İngiltere’de üretilen Raspberry Pi, tüm zamanların en çok satan bilgisayarı olma ünvanını taşıyor.

Raspberry Pi ile sadece kodlama yapmak ve öğrenmenin ötesinde akıllı ev gereçleri gibi pek çok cihaz da üretilebiliyor. Hatta Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bile bu teknolojiden yararlanılmış. Örneğin ev ağınızı özellikle hacker saldırılarından korumak için bile Pi’yi kullanabiliyorsunuz. Ev cihazınızı otomatikleştiriyorsunuz, Pi ile çalışan robot yapabiliyorsunuz ve daha etkin projeler ortaya koyabiliyorsunuz. Ev otomasyonları, medya havuzları doldurma, wifi ağınızı genişletme veya kendi robotunuzu oluşturma gibi konularda bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Raspberry Pi, bilgisayarların çalışma mantığını öğretmek amacıyla da kullanılabiliyor. Programlama bilgisi öğrenebileceğiniz pek çok araca da sahip. Ayrıca sürükle bırak yöntemi ile de kod yazmayı kolay bir hale getiriyor.

Raspberry Pi’nin asıl amacı ise yeni nesille ve çocuklara programlama öğretmek. Bunun için çocukların kolay kullanabileceği bir bilgisayar kiti ve elbette içerisinde Raspberry Pi ile güçlendirilmiş olan ufak bir bilgisayardan oluşan bir set bile piyasaya sürülmüş. Pi sadece bu amaçla değil iş dünyası için de hazırlanan bir sürüm ile piyasada yerini almış.

Peki güvenlik olarak nelere sahip? Fiyatı ne kadar? Handikap olarak görülebilecek hangi özelliğe sahip?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı