Dokunmatik Araba Hayatımıza Giriyor! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Dokunmatik Araba Hayatımıza Giriyor!


Her gün birbirinden farklı tasarımlar ile gelişen ve büyüyen dijital teknoloji otomobil dünyasında da hakimiyetini kurmaya devam ediyor. Hemen hemen herkesin elinde bulunan akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar ile dokunmatikkayganlığa hepimiz alışmış durumdayız. Hal böyle olunca dokunmatik dünyanın otomobil sektörünü de etkilemiş olduğunu görüyoruz. Volkswagen’in ürettiği dokunmatik arabaBudd-e hayatımıza girmeye hazırlanıyor. İşte detaylar…

Dokunmatik araba neler yapabiliyor?

Otomobil sektörü de diğer sektörler gibi dijitalleşmeye, çağa ayak uydurmaya hatta çağın çok üzerinde işlere imza etmek için rekabet içerisinde varlığını sürdürmeye devam ediyor. Otomobiller içerisinde yapılan tasarımlar ile müşterilerinin kullanıcı deneyimlerini arttırmayı amaçlıyorlar. Volkswagen bu anlamda işi biraz daha öteye götürüyor. Budd-e adını verdiği tamamen dokunmatikbir konsept arabatasarımına imza atıyor.

Müşterilerinin kullanıcı deneyimlerinin yükseltilmeye çalışıldığı otomobil sektöründe hızlı bir rekabet söz konusu. 2000’li yıllardan beri dokunmatik araba ile anılan Volkswagen rakiplerinden kendini ayıracak adımlar atarak Budd-e adlı aracıyla müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyor. İleri teknoloji içeren bu arabanın tüm dünyaya farklılıklar sunacağı daha şimdiden belli.

Dokunmadan yol alan arabanın özellikleri neler?

Dokunmatik arabaBudd-e’nin kullanımı ise görünürde oldukça kolay. Aracın hareket etmesi dijital bir asistan ile gerçekleştiriliyor. Sürücü koltuğuna oturmak için kapıya dokunup kendine çekiyormuş gibi yapmanız yeterli oluyor. Hatta şu anki tasarımında var olduğu görünse bile Budd-e‘nin pedal ve direksiyonunun bile gelecekte olmayacağı söylentiler arasında yer alıyor.

Arabanın bir diğer ve belki de en dikkat çeken özelliği ise ön camda tüm bilgileri gösteriyor olması. Aktif bilgi ekranı hem sürücü hem de yolcular için merkezi kullanım sağlıyor. Dokunmatik arabanın sesli komut sistemi de bulunuyor. ‘’Biraz sıcakladım’’ dediğiniz zaman cevap olarak klimalar devreye giriyor.

Arabanın bagajı ise dokunmatik kaydırılma özelliği ile anahtarsız bir şekilde, uzaktan kumandası ile şimdiki sistemin aksine bir çekmece gibi açılıyor. Araç sahibini kızılötesi algılayıcılar ile tanıma özelliğine sahip olan Budd-e dokunmatik araba kontrol sistemi açılmadan yapılan hareketlere cevap verebiliyor.

Peki, dokunmatik bir araba hangi konuda çekimserlik yaratıyor? Bu araba nasıl görünüyor, nasıl çalışıyor, bizi neler bekliyor? Video ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı