Dizüstü Bilgisayar Şarjı Tüm Gün Nasıl Gider?

Dizüstü bilgisayarların kullanımının yaygınlaşması ve artık neredeyse hemen hemen birçok işimizi dizüstü bilgisayarlarımız üzerinden hallettiğimiz şu son zamanlarda en çok ihtiyacımız olan şey uzun bir pil ömrü. Peki, dizüstü bilgisayar şarjı tüm gün nasıl gider? Pil ömrü nasıl uzatılır?

Tüm teknolojik aletlerimizden en büyük beklentilerimizden biri haline gelen uzun pil ömrü, dizüstü bilgisayarlarımız söz konusu olduğunda daha büyük bir beklenti haline dönüşüyor. Dilerseniz hem pil sağlığınızı koruyacak hem de pil ömrünü uzatacak ipuçlarına bir göz atalım.

Dizüstü Bilgisayar Şarjı Tüm Gün Nasıl Gider?

1. Ekran Ayarlarınızı Gözden Geçirin

Yüksek çözünürlük ve yüksek parlaklık hem gözlerinizin hem de dizüstü bilgisayarınızın düşmanıdır. Düşük bir parlaklık ile kullanım sürenizi arttırabilirsiniz. Bunun için klavye kısa yollarından kendinize uygun parlaklık ayarlamasını yapabilirsiniz.

Bu ayarlamayı yapmak istemezseniz dizüstü bilgisayarınızı güç tasarrufu modunda kullandığınızda da ekran parlaklığı otomatik olarak düşmüş olacaktır. Ayrıca klavye arka ışığını kapatmakta da pil süresinizi uzatacaktır.

2. İş Yükünü Azaltın

Pil ömrünü uzatmak istiyorsanız dizüstü bilgisayarınıza çok yüklenmemeniz gerekir. Bunun için gereksiz yazılımları ve kullanmadığınız açık tarayıcı pencerelerini kapatın. Daha az uygulama daha çok şarj demektir.

Bunun yanı sıra bir diğer önemli pil tasarrufu adımı da video izleme platformları olacaktır. Video izlemek, görüntü akışı sebebiyle şarjınızı çok daha hızlı bitirecektir. Yalnızca görüntü akışı değil ses akışı da önemli bir pil azaltıcıdır. Bu nedenle mümkünse dizüstü bilgisayarınızı sessiz kullanmanızda fayda var.

Kullanmadığınız takdirde Wi-Fi ve Bluetooth’unuzu da kapatmanızda fayda var. Bir nebze de olsa pil süresini uzatmanıza yardımcı olacaktır.

Dizüstü bilgisayarınıza yüklenmemeniz gereken durumlardan birisi de bilgisayara bağlı harici aygıtlar. Pile ihtiyacınız olan fakat enerjiye uzak olduğunuz durumlarda bilgisayara harici aygıtlarınızı çıkarmanız da sizlere fayda sağlayacaktır.

3. Pili Sağlıklı Tutun

Tüm bu adımlardan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer adım ise dizüstü bilgisayarınızı normal şartlarda da sağlıklı bir şekilde kullanmanız. Bataryanızı yormayacak, pil sağlığınızı koruyacaktır. Özellikle aşırı sıcaklık ve soğukluk derecelerinden bataryanızı uzak tutun.

Aynı zamanda zorlu uygulamalar, oyunlar ve yazılımlar da pil sağlığınızı riske atabilir. Bu yüzden uzun süreli ve sağlıklı bir pil için cihazınızın iş yükünü yalnızca pile ihtiyacınız olduğunda değil, normal kullanımlarınızda da azaltmalısınız.

Birbirinden farklı ve son teknoloji donanımlara sahip dizüstü bilgisayarları incelemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı