Dijital’in Yerini Alacak, Ses Teknolojisi Devrimine Hazır Mısınız?

İletişimi sağlamak için biz bireyler olarak ya konuşarak ya da yazarak kendimizi ifade etmeye çalışırız. Ancak araştırmalar gösteriyor ki bu iki iletişim tekniği arasında ciddi farklar bulunuyor.  Bir birey 150 kelime konuşabildiği süre içerisinde sadece 40 kelime yazabiliyor. Bu da iletişim anlamında aynı zaman diliminde ses ile çok daha fazla bilgiyi ve düşünceyi aktarabildiğimiz anlamına geliyor.

Oysa ki günümüz dünyasında en fazla kullanılan platformlardan birçoğu yazı üzerine kurgulanmış durumda. Yani aslında günümüz popüler iletişim teknolojileri bir ”an” için  çok daha az bilgi aktarımını ve çok daha az erişimi kapsayacak şekilde kurgulanmış gibi görünüyor. Araştırmacılar tarafından Ses teknolojisinin bu ve buna benzer pek çok faydası saptanmış ve Amazon Echo, Google Home gibi ses teknolojisine yatırım yapan birkaç teknoloji ürünü hayatımıza girmiş durumda. Hatta yakın zamanda “Yapay Zeka İçeren Sesli Asistanlar ile Alışveriş Dönemi!” başlıklı yazımızda da bundan kısaca bahsetmiştik. Okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Ses, bir arayüz olarak, teknolojinin geleceği hakkında düşündüklerimizi yeniden şekillendiriyor. Örneğin, akıllı hoparlörler, az önce de belirttiğimiz gibi tablet, telefon ve akıllı saat gibi kullanılabilecek çeşitli hizmetler sunuyor. Amazon Echo ve Alexa satışları tüm tahminleri geçmiş durumda. Apple Siri ise en yaygın olarak kullanılan ses teknolojileri arasında. Bunlar dışında Samsung S Voice, Microsoft Cortana, Google Home ve Asistan, oyundaki en önemli oyuncular arasında yer alıyor. Hatta sosyal medya devleri de yakında bu işe el atıyor diyebiliriz. Facebook’un başını çektiği sosyal medya plantformlarının bu alana yatırım yapma düşüncesi şaşırtıcı olmayacaktır. Örneğin Facebook, bu yaz piyasaya çıkacak akıllı hoparlörle gündemimizi meşgul edeceğe benziyor. Bununla ilgili de “Facebook’tan Akıllı Hoparlör!” başlığı altındaki haberimizi sizinle geçtiğimiz haftalarda paylaşmıştık. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ses teknolojilerini bazı şirketler, ses özellikli teknoloji cihazlarını (Google, Amazon, Samsung örneğindeki gibi) piyasaya sokarken; bazıları da bu teknolojiyi pazarlama kampanyalarına dahil ediyor olacak. Yani ses teknolojisi bir şekilde bütün büyük markaların gündemine oturacak. Uzmanlar bunu bir “ses teknolojisi devrimi” olarak nitelendiriyor.

Bu teknolojinin “kullanımı kolay” teknolojiler arasında olduğu söylenenler arasında. ‘Kullanımı kolay’ olan teknoloji, insan ihtiyaçları ve istekleri göz önünde bulundurularak tasarlandığı anlamına geliyor. Bir insanın doğal duyularını, yaşam tarzını, sezgisel olarak ne düşünebileceğini ya da hatta söyleyebileceklerini tahmin etmeye hazır olduğu paylaşılıyor.

Ses teknolojisi aslında yıllardır en basit haliyle piyasada. “Hey, Siri” ifadesiyle dahi sesimizi tanıyor, insan davranışları ve duygularını analiz edebiliyor. Bu, teknolojinin, ne kadar güçlü görünse de, zaman içinde kaçınılmaz olarak elbette daha çok değişiklik geçirecektir. Eğer bir girişiminiz ya da bir markanız varsa bu teknolojideki değişiklikleri izlemenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Az önce de belirttiğimiz gibi markalar büyüdükçe bu teknolojiye yapılan yatırımlar elbette buna göre artıyor, artacaktır da. Teknoloji devleri Google, Amazon, Samsung gibi firmalar hem bu ses teknolojisi cihazlarını hayatımıza sokarak bu teknolojiyi kullanacak; hem de pazarlama odaklı olarak da bu teknolojiden faydalanacaklardır. Ayrıca ürettikleri bu platformlardan farklı markaların da “ses teknolojisi” deneyimine dayalı pazarlama aktiviteleri yapmalarını sağlayacaklardır. Örneğin Alexa’da bir şirket olarak neler yapabilirsiniz, kısaca bir bakalım. Alexa Skills Kit, araç kitleri aracılığı ile müşterilerin markanıza bakışını yeniden tanımlamak için doğal ve farklı deneyimler oluşturabilirsiniz. Alexa Voice Service aracılığıyla, ürünlerinize yeni bir arayüz ekleyebilir ve müşterilerin çok sayıda Alexa özelliğine, akıllı ev entegrasyonlarına ve becerilerine erişmesini sağlayabilirsiniz. Alexa‘yı cihazlarınıza bağlayarak, müşterileriniz için sezgisel deneyimler yaratabilirsiniz. Ayrıca kendi Alexa Gadget‘larınızı oluşturabilir veya Echo Buttons gibi Alexa Gadget‘larıyla çalışan etkileşimli beceriler oluşturabilirsiniz.

Bu teknoloji çok yeni olduğu için elbette şu an teknik sorunlar ortaya çıkacak veya bazı şeyler için yetersiz kalabilecektir. Hatta yakın zamanda yapılan bir araştırmada ortaya çıkan sorunların %35’inin tanıma hataları, %31’inin gürültü ile ilgili olan hatalar ve %22’sinin de telaffuz kaynaklı olduğu paylaşılmış. Şuan için deneyimlerinizde bu faktörleri de dikkate alarak aksiyon almanızda fayda var.

Pek çok istatistik yakın gelecekte, ses teknolojisi yavaş yavaş dijitalin yerini alacağını söylüyor. Dokunmatik ekranlar gelecek nesilde yavaş yavaş geçerliliğini yitirecek, yazarak yaptığımız pek çok aktivite tarihe karışacak. Pek çok şeyi ses ile yapıyor ve yönetiyor olacağız. Buna günlük hayatta kullandığımız pek çok cihaz da dahil olacak. Siz de markanızın pazarlamasında bu teknolojiden yararlanmak için şimdiden araştırmalar yapmaya başlayın.

Ses teknolojisi hakkında siz neler düşünüyorsunuz, yorum kısmından paylaşın.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı