Corona Virüs için Dünyanın En Güçlü Antibiyotiği Keşfedildi! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Corona Virüs için Dünyanın En Güçlü Antibiyotiği Keşfedildi!

Yapay zeka kullanılarak çok güçlü bir antibiyotik üretildi. Peki ne işe yarayacak?


Şu sıralar dünyanın her yanında Corona virüs ile mücade sürüyor. Salgından kurtulmak için aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ediyor. Bu amaçla pek çok teknolojiden yararlanılıyor. Bunların en başında kuşkusuz ki yapay zeka geliyor. Corona virüse çözüm olması amacıyla yapay zeka kullanılarak güçlü bir antibiyotik üretildi. Peki ne işe yarayacak? İşte detaylar…

Dünyadaki en güçlü antibiyotik Corona virüse çözüm olacak mı?

Corona virüs ile mücadele sürerken; keşfedilen bir antibiyotik umut oldu. Bu güçlü antibiyotik, antibiyotiğe karşı bağışıklık kazanmış insanlarda bile işe yaşayabilmekte. Hatta ilaca direnç gösterebilen bakterileri öldürebilecek güçte olduğu dahi iddia ediliyor.

Bu antibiyotik Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan çalışma sayesinde ortaya çıkmış. Keşfedilen ilaç antibakteriyellerden oldukça farklı çalıştığı ve bu nedenle de türünün ilk ve tek örneği olduğu söyleniyor.

Bu antibiyotiğin oluşturulmasında yapay zekadan yararlanılmış. Bilim insanları geliştirdikleri sisteme, bakteriler hakkındaki tüm bilgileri girmiş. Daha sonra algoritma birkaç saat içerisinde bakterileri öldürmek için denenmeyen bazı antibiyotik yöntemlerini sıralamış. Yapılan araştırmalar sonucunda Dünya Sağlık Örgütü’nün kritik olarak tanımladığı Acinetobacter ve Enterobacteriaceae gibi bir dizi antibiyotiğe dirençli olan bakterilerin bile yok edebildiği açıklandı.

Bilim insanlar bu buluşun çok önemli olduğunu söylüyor. Çünkü onların tahminlerine göre eğer bu antibiyotik bulunmasaydı; 2050 yılına gelindiğinde yaklaşık 10 milyon insan bakteriler yüzünden ölebilme potansiyeli bulunuyor. Bu sebeple de sözkonusu antibiyotiğin hızlı bir şekilde hayatımıza girmesi planlanıyor. Böylece öne sürülen bu ölümlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Peki bu ilaç Corona virüsüne çözüm olur mu? Yapay zeka Corona virüsüne çözüm bulmakta neden zorlanıyor? Corona virüsünde yapay zekadan yararlanılmasının önündeki önemli engel ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı