Çin, Wikipedia'ya alternatif olarak ulusal ansiklopedisinin çevrimiçi bir versiyonunu geliştiriyor. - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Çin, Wikipedia’ya alternatif olarak ulusal ansiklopedisinin çevrimiçi bir versiyonunu geliştiriyor.


Güney Çin’de yer alan Morning Post raporuna göre, Çin Ansiklopedisinin önümüzdeki üçüncü baskısı, 300.000 entry içeriyor. Gelecek yıl tamamlandığında, Wikipedia‘nın Çin versiyonu ile yaklaşık aynı boyutta olacak.

Projenin Çin’deki Kitap ve Süreli Yayınlar Dağıtım Birliği başkanı ve editörü Yang Muzhi, geçen ay düzenlenen bir etkinlikte “Çin Ansiklopedisi bir kitap değil, bir Büyük Duvar” dedi.

Wikipedia, birçok web sitesinin ve medya organının yoğun şekilde sansürlendiği Çin’de mevcut, ancak Dalai Lama ya da Başkan Xi Jinping gibi siyasi açıdan hassas konulardaki entry’ler engellenmekte.

Yang, Nisan ayında Çin Bilimler Akademisinde konuşulan Yeni Çin Ansiklopedisinin “kamuya ve topluma yol gösterici ve lider” olmasını hedeflediğini söyledi.

Üniversitelerdeki ve araştırma kurumlarındaki 20.000’den fazla yazar, “her şey” in dijital bir kitabı olarak tanımlanan ansiklopeyi derlemek için çalışıyor. Geçen sene çıkan gazete makalesinde Yang, “amacımız Wikipedia’ya yetişmek değil, onu geçmek de değil” dedi.

Diğer ülkeler Wikipedia’yı sansürlemeye ya da kendi hükümetince onaylanmış sitelerin sürümlerini geliştirmeye çalışıyorlar. Hükümetin “teröre destek vermek “le suçlanan yazarların içeriklerini kaldırma talebine yanıt vermediği gerekçesiyle geçen hafta siteye erişimi engellemişti. 2014’te Rusya da Wikipedia’nın alternatif bir sürümünü inşa etme planlarını açıklamıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı