Canlı Yayın Kazalarını Görünmez Yapan Uygulama!

Google mühendisi tarafından geliştirilen program ile web kamerası karşısında görünmez olabiliyoruz. Haberimizde...

Canlı yayın yaparken odaya birinin girmesi hem komik hem de utanç verici olabiliyor. Google mühendisi tarafından geliştirilen bir program ile canlı yayın kazalarını engellemek mümkün. Program eş zamanlı olarak web kamerası karşısındaki görüntünüzü yok ediyor. Yani siz veya ekrana aniden giren kişiler; ekrandaki görüntüden birden yok olmuş yani görünmez olabiliyor. İlginç uygulama, haberimizde…

Web kamerası çekerken nasıl görünmez olabilirsiniz?

Zaman zaman çektiğimiz fotoğraflarda bazı nesneleri, insanları görüntüde hoş durmadığı için silmenin yollarını arıyoruz. Bunun için pek çok düzenleyici uygulamadan faydalanıyoruz. Fakat bir Google mühendisi bunun çok ötesine gitti. Google mühendisinin yaptığı proje sayesinde web kamerası karşısında yayın yaparken görünmez olabilmeniz mümkün.

Google mühendisi olan Jason Mayes’in geliştirmiş olduğu programın adı Disappearing People. Yani kaybolan insanlar anlamına geliyor. Bu program sayesinde kendi görüntünüzü çektiğiniz görüntüden kaldırabiliyorsunuz. Fakat eski bir fotoğraftan silmek yerine anlık çekimler için geliştirilen bir program.

Disappearing People isimli bu yazılım, sizin görüntünüzü algılayarak sizi gizliyor ve sadece arka plan görüntülüyor. Yani kameranızın açık olduğu süre boyunca Disappearing People’ın kodları arka plan üzerinde çalışıyor. Eğer web cam ile görüntü çektiğinizde kendinizi gizlemek istiyorsanız, uygulama sizin hareketlerinizi aktif olarak takip ederek, gizliyor. Bu sayede sadece arka planınız görünüyor.

Program canlı yayın esnasında bir BBC muhabiri tarafından da kullanıldı. Canlı yayın esnasında muhabirin çocukları odaya girdi. Fakat program kullanıldığı için bu izleyicilere gösterilmemiş oldu. Programın demo sürümü şuan için Github platformunda yer alıyor. Programı deneyimlemek isterseniz; “https://github.com/jasonmayes/” bağlantısına gidebilirsiniz.

Peki siz fotoğraflardan veya videolardan kişi veya nesne silmek için hangi programı kullanıyorsunuz? Google mühendisinin geliştirdiği programı faydalı buldunuz mu? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Zoom Görüşmelerinizde Arka Plan Resmi Nasıl Değiştirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Youtube’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Aygül Binali

Aygül Binali

Merhaba ben Aygül. İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendikçe paylaşmayı seviyorum. Eğer siz de seviyorsanız bizi takipte kalın! https://moblobi.com/author/aygul-binali/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı