Bu Sihirli Parmak ile Herşey Dokunmatik Oluyor! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Bu Sihirli Parmak ile Herşey Dokunmatik Oluyor!


PGünümüzde her yerde gördüğümüz dokunmatik ekranlar artık herkesin kullandığı sıradan cihazlara dönüştü. Toronto Üniversitesi ve Alberta Üniversitesi’nden araştırmacılar ise bu dokunmatik yüzeyleri bir üst seviyesine taşıdı diyebiliriz. Magic Finger olarak isimlendirdikleri bu sihirli parmak sayesinde herhangi bir yüzey dokunmatikolarak kullanılabiliyor, bütün yüzeyler dokunmatik oluyor ve adeta dokunduğu herşey akıllı bir cihaza dönüşüyor.

Magic Finger ’a ilk baktığınızda oyuncak gibi bir görünüme sahip gibi gelebilir. Akıllı yüzük görünümlü bu teknoloji bir kısım elektronik kablo içeriyor ve bir yüzüğe benzer şekilde parmağınızın ucuna bağlanıyor. Gerçek ve dijital dünya arasında olan bağlantıyı farklı bir çözüm ile birleştirebiliyor. Peki neler yapabiliyor? İşte detaylar…

Akıllı yüzük olarak tabir edebileceğimiz Magic Fingerda bir çift optik sensörler yer alıyor. Birisi düşük çözünürlüklü ve yüksek hızla hareketleri izliyor. Bu parmağınızı mouse yani bilgisayarlarımızda kullandığımız fare konumuna getiriyor. Magic fingerasıl özelliği ise yüksek çözünürlüğü sayesinde olaya çok farklı bir boyut kazandırması. 32 farklı yüzeyde %98 bir doğruluk yaratıyor. Herhangi bir şeye dokunduğunuz zaman örneğin, deri bir çantaya temas ettiğiniz zaman Magic Finger yüzeyi algılamak için bu yüzeyden aldığı bilgiyi, kendi ara yüzündeki verilere dönüştürüyor ve bu bilgiyi geçiyor.

Giyen kişinin tercihine göre programlanabilme kapasitesine sahip olan bu sihirli parmak yani Magic Finger sayesinde dijital olmayan objeler bile artık dijital ara yüzlere dönüşebiliyor.Örnek vermek gerekirse, kulağınızı tırmalayan bir telefon sesini, telefonu koyduğunuz çantaya dokunularak kısabiliyorsunuz. Ya da sadece t-shirt’ünüze dokunarak yazılarını kaydedebiliyorsunuz veya herhangi bir programı açıp kapatabiliyorsunuz.

Peki sanatsal yüzeylerde ve dergilerde yapabildiği şey ne? Oldukça ilginç olan bu özelliği haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı