Bu Gözlük Sayesinde Görünmeyen Renkleri Görün! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Bu Gözlük Sayesinde Görünmeyen Renkleri Görün!


Tetrakromi, insanlarda nadir bulunan bir durum olarak kabul edilir. Tetrakromi bulunan insanlar, yüzlerce renk tonunu, geri kalanımız için basitçe aynı görünen renklerden ayırt eder ve görür; insanlar arasında da en fazla kadınlarda olduğu bilinir. Fakat şimdi araştırmacılar, ekstra renkleri tetrakromi teknolojisi olmadan görmenin nasıl bir şey olduğunu anlamak için özel bir akıllı gözlük geliştirdi. Bu gözlükle renklerin esrarengiz değişimine tanıklık edebileceğiz.

Wisconsin Madison Üniversitesindan bir ekip özel bir akıllı gözlük tasarladı. Bu gözlüğün kullanım amacı ise kamuflajı engellemek isteyen kişilere yardımcı olmak… Sözkonusu gözlükleri takan kişiler, başlangıçta özdeş yani ayı gibi görünen ancak çok ince farklılığı olan iki tondaki renkleri ayırt edebiliyorlar. Bu da mavi, yeşil ve kırmızıya karşılık gelen bazı tepkimeleri oluşturuyor.

Bazı kişilerde dört koni hücresi bulunuyor ve bu da tetraktomi olmasına yol açıyor. Peki siz tetraktomi olmadığınızı nasıl anlarsınız ve bu gözlük nasıl çalışıyor? Şimdi bir bakalım…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

123Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı