Bu Drone Hayat Kurtarıyor!

Son teknolojinin muhteşem buluşu olan insansız hava aracı yani drone, bilinenin aksine çok daha fazla şeyler yapabiliyor. Uzaktan kumanda edilen bu araç artık arama kurtarmada da kullanılabilecek. Bu kadar fonksiyonlu ve önemli olan bu araç nedir? Nelerde kullanılır? Arama kurtarma da kullanılacak olan drone’nun çalışma prensibi nedir? Hadi birlikte bakalım, arama kurtarmada kullanılan drone’lar neler yapacak…

Drone, Wi-Fi teknolojisi sayesinde uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen bir teknolojik cihaz. Bunun yanı sıra şarjlı olup da şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilen çeşitleri de bulunuyor.

Savunma sanayi ile kullanılmaya başlayan drone’lar, ilk başta gözlem aracı olarak çıkmıştı. Daha sonra bazı bölgelere analiz amacıyla gönderildi ve ardından askeriyeye de girerek hayatın büyük bir bölümünde kendiliğinden yer aldı. Şuan günümüzde bireysel yani hobi amaçlı olarak kullanılabileceği gibi ticari amaçla da kullanılabiliyor.

Medyadan spora, spordan pazarlamaya bir çok sektöre girmiş olan drone’lar hayatı büyük ölçüde kolaylaştırır nitelikteler, ve denetimin zor olduğu her alana girebiliyorlar. Örneğin tarım arazilerinin tamamını denetlemek oldukça zaman alan bir süreç. Ulaşımın zor olduğu bazı tarım arazilerini drone’lar denetleyebilecek hatta bitki bile dikebilecek!

Drone’lar artık arama kurtarmaya da destek veriyor olacak. Peki ama nasıl?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Merve Aktaş

Merve Aktaş

Merhaba, ben Merve Aktas. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com'da sosyal medya haberleri yazıyorum. Beni takip etmek isterseniz “MERVE'NIN SOSYAL MEDYA GÜNDEMI”ni takipte kalın. Instagram: @merev12 Twitter: @MmerveAaktas


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı