Bu Cihaz Aklınızdan Geçenleri Okuyabilir! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Bu Cihaz Aklınızdan Geçenleri Okuyabilir!


Bir zamanlar bilim kurgu filmlerini süsleyen,yazarlara ilham kaynağı olmuş çoğu fikrin, günümüzde gelişen teknolojiile birlikte gerçek olduğunu gözlemliyoruz. İnsanoğlu geçmişte hayalini kurduğu pek çok şeye her gün bir adım daha yaklaşıyor. Düşünceleri okuma da bu hayallerden biri. Aklınızdan geçen soruların siz hiç konuşmadan bir cihaz yardımıyla cevaplandığını düşünün. Bu sizin için nasıl bir deneyim olurdu?

IMT tarafından geliştirilen AlterEgo isimli cihaz, iç konuşma esnasında yüzümüzdeki ve boynumuzdaki sinyalleri algılıyor ve bluetooth aracılığıyla bu sinyalleri yapay zekateknolojisine sahip bir bilgisayara ileterek bu kelimeleri yorumlamasını istiyor. Aklınızdan geçen sorunun cevabını size kemik iletimli bir kulaklıkla veriyor. Yani düşünceleri okuma hayalini gerçeğe yaklaştırıyor diyebiliriz.

Bu cihaz geliştirilirken yüze elektrik sinyallerini algılayabilen bir cihaz yerleştirildi ve söylenen kelimenin yüzün farklı yerlerinde meydana getirdiği sinyaller toplanarak veri elde edildi.Bu veriler elde edilirken yapay sinir ağlarıteknolojisinden yararlanıldı. Yapay sinir ağları; insan beynindeki sinir yapısını örnek alarak oluşturulmuş ve alınan verinin anlamlı bir öğrenme sürecine dönüştürerek yapay zekanın tahminde bulunmasına, bir konu hakkında karar vermesini sağlayan bir teknoloji. AlterEgo ‘nun karmaşık cümleleri içermeyen konuşmalarda başarı oranı ise %92.

Peki bu cihazı aklımızdan geçen hangi eylemler için kullanabiliriz?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı