Koronavirüsü Erken Teşhis Eden Test Geliştirildi!

Bosch 2,5 saat içinde sonuç veren koronavirüs test cihazı geliştirdi...

Koronavirüs ile mücadele tüm dünyada büyük bir hızla sürüyor. Salgının teşhis ve tedavisinde büyük markalar da sahip oldukları teknolojiler ile destek veriyor. Bosch markası da bir koronavirüs testi geliştiridi. Bu test; yaklaşık 2,5 saat içerisinde sonuç veriyor. İşte detaylar haberimizin devamında…

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Virüsün bulaşmasını engellemek için erken teşhis oldukça önemli. Koronavirüs için şuan aşı veya ilaç bulunamadığından; hastalığın önceden tespiti büyük önem taşıyor. Bunun için de bazı testler kullanılıyor. Fakat test sayısı birçok ülkede yeterli değil. Mevcut testlerin sonuç vermesi de uzun sürüyor. Test sayısının artması ve hızlı sonuç alabilmek için Bosch Corona test cihazı geliştirdi.

Bosch Koronavirüs test cihazı nedir? Nasıl kullanılır?

Koronavirüs’e yakalanan kişileri tespit etmek için test kitleri büyük önem taşıyor. Bunun için Bosch, Randox Laboratuvar şirketiyle birlikte test geliştirdi. Test vivalitik cihaz olarak tanıtıldı. Geliştirilen bu test dünyada ilk tam otomatik moleküler testi olma özelliğini taşıyor. Hızlı bir şekilde elde edilebilen test sonuçları, hedefe yönelik tedaviyi mümkün kılıyor.

Hastanın ağzından veya burnundan bir örnek alınıyor. Ayıraç olarak kartuşlar bulunuyor. Alınan örnekler cihaza yerleştirilerek test yapılmış oluyor. Testin sonuçlanması ise hastadan alınan örnekte dahil olmak üzere 2.5 saat sürüyor.

Alınan örneklerin bir yerden bir yere taşınırken; olası virüs yayılmasını önlemek için test, doğrudan ilgili yerde yapılıyor ve sonuç alınıyor. Ayrıca cihaz sadece koronavirüs testi yapmıyor.  Bunun haricinde 10 farklı solunum hastalığının teşhisinde de kullanılıyor. Cihazın yüzde 95’e  yakın doğru sonuçlar verdiği iddia ediliyor.

Bosch ve Randox bu Koronavirüs testi için yaklaşık 1.5 aylık bir süre harcadı. Bosch bundan seneler öncesine kadar sensör teknolojisi ve otomasyon çalışmalarına başlamıştı. Randox şirketinin test uzmanlığından yararlanarak da bu test cihazını geliştirdi. Böylece bu cihaz ile daha çok test yapılması sağlandı. Test sonuçlarının alınması için de çok uzun süre beklenmemiş oldu. Ayrıca bu cihaz ile Koronavirüs olmayan fakat solunum yolu hastalığı olan kişilerin de hastalıkları tespit edilmiş olacak.

Peki Bosch Corona test cihazı bir günde kaç adet test yapabiliyor? Bu cihaz Dünya Sağlık Örgütü’nün kalite standartlarını karşılıyor mu? Haberimizin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı